Her üç dinlemeden birisi yasadışıPazartesi, 24 Ocak 2011

Her üç dinlemeden birisi yasadışıEurActiv-Sofya'nın haberine göre, Bulgaristan'da her üç dinleme vakasından biri hukuksuz; bir başka deyişle mahkeme izni olmaksızın yapılan dinlemeler. Bu nedenle birkaç gün önce Avrupa Komisyonu Bulgar yetkililerden ülkedeki yoğun dinleme trafiğiyle ilgili bilgi talep etti.

Arka plan:

2009 seçimleriyle iş başına gelen Boyko Borissov hükümeti aslında bir azınlık hükümeti. Başbakan Borisov'un merkez-sağ GERB Partisi mecliste 117 sandalye sahibi olunca mutlak çoğunluğu sağlayamadı ve azınlık hükümeti kurmak zorunda kaldı.

Yabancı düşmanı ve milliyetçi Ataka Partisi'nin ve "Mavi Koalisyon" adı verilen daha küçük bir siyasî oluşumun desteğiyle hükümet kurulmuştu. Mavi Koalisyon eski Komünist rejim karşıtı Demokrat Güçler Birliği (SDS) liderlerinden ve onun rakibi Güçlü Bulgaristan için Demokratlar'dan (DSB) meydana geliyor.

240 sandalyeli Bulgar Meclisi'nde Ataka'nın 21 sandalyesi bulunuyor, Mavi Koalisyon'un ise 14.
Bulgar ana muhalefeti 40 milletvekiline sahip Sosyalist Parti ile 37 milletvekiline sahip, Türk azınlıktan oluşan Haklar ve Özgürlükler Hareketi'nden oluşuyor.

Dnevnik gazetesi konuyla ilgili haberinde Bulgar yasalarına göre ülkenin en büyük sekiz bölge mahkemesinden bilgi edinme için sınırlı erişim iznine sahip olunması gerektiğini yazdı.

Bilgi erişiminin aylar süren protestolar ve insan hakları savunucularının uzun mücadeleleri sonucunda elde edildiğini kaydeden Dnevnik gazetesine verdikleri bilgide ekonomistler Bulgaristan'ın dinleme vakalarına İngiltere'den 50 kat fazla harcamada bulunduğunu söylediler.

Yetkililer elektronik iletişim yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte ilk yedi ayda ülkede en az 10,000 özel şirketin dinlendiğini kaydettiler.
Dnevnik gazetesine göre, mevzuatlardaki boşluk nedeniyle mahkeme kararı olmaksızın kişilerin dinlenmesi mümkün olabiliyor.

Özellikle Bulgaristan Baş Savcısı Boris Velchev'in yayımladığı dâhilî sirkülerle savcılar herhangi bir cezai soruşturma açıldığında mahkeme kararı olmaksızın dinleme girişiminde bulunabiliyorlar.
Bu uygulamayla yedi ayda toplam 2,767 hukuk dışı dinleme gerçekleştirildi.

Bulgar basını Borisov hükümeti döneminde illegal dinlemelerin sayısındaki artışa dikkat çekiyor.
Önceki Sosyalist lider Sergei Stanishev EurActiv'e verdiği röportajda ülkenin hızla "polis devleti" olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Borisov ise dinlemelerin organize suçla mücadelede önemli bir araç olduğuna inanıyor. Borisov EurActiv mülâkatında Octopus mafyasıyla mücadele ettiklerini kaydetmişti.

AB'nin bilgi talebi

Avrupa Komisyonu birkaç gün önce Bulgar yetkililerden dinlemelerle ilgili bilgi talebinde bulundu. Talep öncesinde Borisov'un adının karıştığı yasadışı dinleme iddiasında bulunulmuştu.
Ele geçirilen teyplerden birinde Borisov'un spekülasyonların hedefi bir iş adamının gümrük kontrollerine karşı korunması gerektiğine dair cümleleri yer alıyordu.

Bulgar Milli Güvenlik Kurumu (DANS) kayıtları Galeria gazetesine sızdırılmıştı. Gazete sahibinin Borisov'un en güçlü muhaliflerinden Alexey Petrov'a ait olduğu biliniyor.

Borisov meclisten güvenoyu talebinde bulundu ve 20 Ocak'ta yapılan oylama sonucunda 60'a karşı 140 oyla kendini temize çıkardı. GERB milletvekilleri ve Ataka Borisov lehine oy kullanırken muhalefetteki Sosyalistler ve MRF güvensizlik belirttiler. Mavi Koalisyon ise çekimser kaldı.

Dinleme skandalı AB-Bulgaristan ilişkilerini zedeleyebilir
Ancak güven oylaması Borisov'un da karıştığı iddia edilen dinleme skandalını unutturmaya yetmedi. Avrupa Komisyonu Bulgaristan'ın İşbirliği ve Teyit Mekanizması (CVM) kapsamında bir rapor hazırlamasını istedi. CVM, ülkenin 2007'de birliğe katılımıyla birlikte yürürlüğe giren bir tür izleme mevzuatı.

Bulgaristan ve Romanya AB'nin CVM'ye tabi tuttuğu iki üyesi. İzlemenin gerekçesi ise bu iki ülkede hukuk sistemlerindeki eksiklikler ve özellikle Bulgaristan'daki organize suçlar.

Adının açıklanmasını istemeyen AB'li bir diplomat EurActiv'e dün yaptığı açıklamada Bulgaristan'daki hukuk dışı dinlemelerle ilgili olarak Komisyon'un Sofya'ya "Sizi izliyoruz" dediğini söyledi.


DİĞER HABERLER