HÖH 1973 yılı Bulgarlaştırma sürecinin şehitlerini ve mağdurlarını andıPazar, 31 Mart 2013

HÖH 1973 yılı Bulgarlaştırma sürecinin şehitlerini ve mağdurlarını andı"Geçmişini unutanlar, onu tekrar yaşamaya mahkûmdurlar" sloganı altında, Hak ve Özgürlükler Hareketi dün Korniçe'de, 1973 yılındaki "Korniçe Olayları" olarak bilinen zorla Bulgarlaştırma süreci 40. yıldönümü dolayısıyla, anma töreni düzenledi. "Korniçe Olaylarının" sonucu ise kan dondurucu. Beş şehit, 20'den fazla kişi mahkûm ediliyor ve yüzlerce kişi ülkenin başka bölgelerine sürgüne gönderiliyor.

Anma töreninde HÖH Başkan Yardımcısı Aliosman İmamov, 41. Millet Meclisi milletvekilleri Musa Palev ve Remzi Osman, HÖH Avrupa Parlamentosu milletvekili Metin Kazak, HÖH Gençlik Kolları Başkanı İlhan Küçük, Gırmen Belediye Başkanı Ahmet Başev, HÖH Blagoevgrad, Pazarcik ve Smolyan il ve ilçe teşkilatları yönetimleri, bölgeden muhtarlar ve yerel meclis üyeleri, ülkenin çeşitli bölgelerinden ve yurtdışından çok sayıda misafir hazır bulundular.

HÖH Başkan Yardımcısı olarak Aliosman İmamov, anma etkinlikleri dolayısıyla HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan ve HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan adına, Korniçe köyünün meydanına toplanan halkı selamladı.

Bir kez daha asimilasyon süreci ile ilgili gerçeğin tarih kitaplarına girmesini istedi ve 40 yıl önce burada ve başka yerlerde neler olup bittiğinin, çocukların bilmesi gerektiğini vurguladı. Aliosman İmamov Pazarcik'te imamlara karşı yürütülen dava süreci ve Gotse Delçev şehrinde cami inşasına referandum istenmesi gibi, bazı olgulardan duyduğu sıkıntıyı dile getirdi.

Remzi Osman "Elbiselerinizle ve isimlerinizle gurur duyun ve bilin ki size kimse engel olamaz. Siz böyle en güzelsiniz" dedi. Bulgaristan'daki özel güvenlik güçlerinin Müslümanlara da açılması yönde çağrıda bulundu.

Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Haci'nin de katılımıyla Blagoevgrad, Smolyan ve Pazarcik müftüleri, 1973 yılında "Korniçe Olaylarında" ölenlerin anısına, köy camisinde bir mevlit düzenledi.


DİĞER HABERLER