HÖH Başkan Yardımcısı Dr. Müh. Hasan Azis’ten Cebellilere 19 Mayıs mesajıCuma, 19 Mayıs 2023

HÖH Başkan Yardımcısı Dr. Müh. Hasan Azis’ten Cebellilere 19 Mayıs mesajı

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, sosyal medya hesabından şöyle bir açıklama yaptı:

“HÖH Onursal Başkanı Dr. Ahmed Doğan ve HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayi adına Cebel ilçesi sakinleri ve belediye yönetimini 19 Mayıs Cebel Günü münasebetiyle kutlama sorumluluğum vardı ve bunu yapmaktan memnuniyet duydum.

Bugün Cebel Günü. 14 Mayıs 1998 tarihli Belediye Meclisi kararı ile kutlanmaktadır. 19 Mayıs 1989 tarihinde Bulgaristan Türkleri’nin sözümona "Soya Dönüş Süreci” döneminde zorla isim değiştirmesi nedeniyle totaliter rejime karşı yaptıkları ilk barışçıl gösteri yapılmıştır.

Uzun zaman önce, bu meydan - 19 Mayıs Meydanı, yalnızca gelişmeye yön verme hakkını değil, aynı zamanda geçmişin ve bugünün bir değerlendirmesini yapma hakkını da kazandı.

Hürriyetini kazanan ve örnek olan Cebel halkı, bugünü ve bugünün siyasetçilerini yargılayabilirler.

Burada bizimle birlikte kuzeyden, güneyden, doğudan, batıdan insanlar var ve Cebel yıllardır bir mesaj vermeye devam ediyor: Aramızda ALDE Parti Başkanı İlhan Küçük, yürütme organları, parti organları ve yerel yönetim makamlarının temsilcileri bulunuyorsa, o zaman açıkça söylüyoruz ki HÖH, hükümetin her düzeyindeki temsilcileriyle birlikte uzmanlıklarını Bulgaristan'ın kalkınması ve totalitarizmden demokrasiye geçiş için sağlıyor.

Sorumluluk ve uzmanlık - bunlar, günümüzün siyasi ortamında giderek daha fazla önem kazanan iki kelimedir. Demokrasi bize kuvvetler ayrılığını getirdi ama bugün yasama organı, son 2 yılda üst üste toplam 5 erken seçim olduğu için sorumluluklarında adım atamıyor. Son 2 yıldan bugüne kadar yürütme yetkisi, sınırlı sorumluluklara sahip hükümetlerin elinde ve bugünkü yargı organları yıllardır reformunu bekliyor.

Cebel meydanından tekrar şunu söylüyoruz ki, devletin üç direği çökerse, siyasi sınıf bu sorumluluğu taşıyamazsa, o zaman uzmanlara Bulgaristan'ın iyiliği için çalışma fırsatı verilmesi gerekir.

İşte burada HÖH’ün zamanı geliyor - bu üç sütunun çökmesi durumunda Schengen ve Avro Bölgesi hakkında, refah ve esenlik hakkında konuşmanın bir yolu yok.

Çok kısa bir süre içinde önemli kararlar almak zorunda olan insanlara mesajımız, Halk Meclisi binasındaki "Birlikten güç doğar" yazısının anlamını anlamalarıdır!”

Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali, Cebel Günü münasebetiyle şunları kaydetti: “19 Mayıs, Cebel'in yakın tarihinde önemli bir tarih oldu. Cebel halkının özgürlük arzusu, Bulgaristan'daki demokratik değişimlerin başlangıcı oldu. Cebelliler, insan onuru ve şerefinin her şeyden üstün olduğunu ve aşağılanmayı kabul etmeyeceklerini gösterdiler!

19 Mayıs tarihi ve 19 Mayıs Meydanı, insanın özgürlük iradesini sembolize eden bir tarih ve yerdir.  19 Mayıs tarihi ve 19 Mayıs Meydanı, 19 Mayıs tarihini 19 Mayıs Demokrasi Günü’ne çeviren bir tarih ve yerdir.”

Spor etkinlikleriyle dolu iki günlük bir eğlence programıyla kutlanan Cebel Günü kutlamaları lazer gösterisi ile son bulacak.


DİĞER HABERLER