HÖH Başkanı Lütfi Mestan: "Tsvetanov ve Borisov, Oreşarski'nin alternatifi değil"Cuma, 28 Haziran 2013

HÖH Başkanı Lütfi Mestan: Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, Parlamento'da gazetecilere, "Tsvetanov ve Borisov'a alternatif çıkarsa, o zaman erken seçimler de dahil olmak üzere seçimler yapılması düşünülebilir" diye kaydetti.

Sayın Mestan, "Şu anda temel siyasi soru Plamen Oreşarski'nin nasıl bir alternatifi var? Eğer cevap Tsvetan Tvetanov ve Boyko Borisov ise bu bir alternatif değil. Ne zaman bir alternatif ortaya çıkarsa, o zaman seçimler yapılması da düşünülebilir. Erken seçimler de söz konusu olabilir. Fakat o zamana kadar biz kendi siyasi sorumluluktan kaçabilmesi için Tsvetanov'un hızlı rövanş yapma senaryosunun bir parçası olmayacağız" dedi.

HÖH lideri, "Bulgaristan siyasetinin en büyük eksikliği 2009 yılından bu yana otantik sağ siyasi bir varlığın olmamasıdır. Böyle bir tanım 41. Millet Meclisi'nde yer alan Mavi Koalisyon için geçerli olabilirdi, ama onun etkili olabilmesi için yeterli derecede milletvekiline sahip değildi" diye belirtti.

HÖH Başkanı, "GERB, Bulgar siyasetindeki sağ partileri bitirdi, sağ partileri yuttu ve onlar sahte bir yarı sağ siyasi varlık olan GERB partisine kaydı. Tsvetanov, bir siyasetçi olarak savunduğu değerlerle bir sağ siyasetçisinden başka her şey. Sağ siyasi bir varlığın gerekli olması başka, böyle bir şeyin gerçek olması ve alternatif kabul edilmesi ise bambaşka bir şeydir" diye vurguladı.


DİĞER HABERLER