HÖH, Bulgaristan'daki dayanışmanın, barışın ve demokrasinin en büyük güvencesidirSalı, 31 Mayıs 2011

HÖH, Bulgaristan'daki dayanışmanın, barışın ve demokrasinin en büyük güvencesidir Medovets köyünde şehitler anıldı. Geleneksel olarak her yıl Hak ve Özgürlükler Hareketi tarafından Asimilasyon Süreci - Mayıs Olayları adına tören düzenlenmekte. Bu yıl da Olaylar esnasında hayatını kaybeden iki masum genç anıldı. Törene katılan resmi misafirler 22 yıl önce bu topraklarda hayatını kaybeden Nazife Hasan ile Şakir Şakir'in anısına çelenk ve çiçek sundular.

Törene katılanlar arasında Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve Millet Meclisi HÖH Milletvekilleri Yordan Tsonef, Ramadan Atalay, Milletvekilleri Petya Raeva, Erdoğan Ahmedof, Durhan Mustafa, MYK Genel Sekreteri Mustafa Karadayı, Avrupa Meclisi ALDE Grubu üyesi Metin Kazak, HÖH Varna Belediye Teşkilatı Başkanı Yanko Stanef, İl Teşkilatı Başkanı Ercan Sebaydin, HÖH Gençlik Kolları Başkanı Ceyhan İbryamof ve Şumnu İli Vırbitsa Belediye Başkanı İsmail Mehmet yer aldılar.

Yordan Tsonev bir Hristiyan olarak herkesin seçme hakkına sahip olarak Allah tarafından yaratıldığını ve bu hakkın hiçbir güç, hiçbir insan tarafından alınamayacağını, 20 Mayıs Sofya Camisindeki olaylardan sonra utanç dışında tehlike de hissettiğini söyledi. Devamında bu tür hareketlerin ülkedeki etnik ve dini barışı tehlikeye soktuğunu, 20 yıldır bu yönde yapılanlar için tehlikeli olduğunu, başarılı bir şekilde uygulanan etnik modelin tüm Balkanlar tarafından gıptayla bakıldığına ve bu model sayesinde ülkenin AB ve NATO'ya kabul edildiğini dile getirdi. "Bu iki önemli birliğe girmemiz bu etnik model sayesinde mümkün oldu. Herkese, barut fıçısı gibi olan Balkanlarda kişilerin dil, din, ırk gözemeksizin barış ve anlayış, kardeşlik ve sevgi içerisinde yaşayabileceğini gösterdik" dedi ve şimdi bütün bu zenginliğin tehlike altında olduğunu vurguladı.

Ramadan Atalay, iktidara yönelik, "yönetiminizin ikinci yılında hala yolununuzu kaybettiğinizi hissetmiyor musunuz" diye seslendi. İlave olarak GERB'in bir belediyeyi dahi yönetecek kapasiteye, imkana sahip olmadığını ülkeye yönetmeye kalkıştığını belirtti. Devamında, Hak ve Özgürlükler Hareketinin,

Bulgaristan'ı ve ülke bütünlüğünü düşünen tek siyasi güç olduğunu söyledi. Ayrıca, toplanan kalabalık önünde gençlere de seslenen Atalay, 22 yıl önce yaşananlar ve yaşadıkları hiçbir zaman unutulmaması ve bir daha asla yaşanılmaması gerektiğini dile getirdi.
Burgaz Milletvekili Durhan Mustafa, bugün özgürce toplanıp dertler paylaşılabiliyorsa yıllar önce bu yolda hayatlarını feda eden ve burada saygı ve derin takdirle anılan kişiler sayesinde mümkün olabildiğini söyledi.
Avrupa Milletvekili Metin Kazak hayatını kaybedenlerin yakınlarına seslenerek, 1989 yılında köyde hayatlarını kaybedenlerin, bunu boş yere yapmadıklarını, çünkü yaralarındaki akan kanla beraber, yeni bir umudun, birlik ve beraberliğin doğduğunu ve bu sayede Bulgaristan'a, herkesçe nefretle anılan, bu kara Asimilasyon Sürecinin üstesinden gelmesine imkan verdiğini belirtti.

Gençlik Kolları Başkanı Ceyhan İbryamof, ülkedeki bazı siyasetçilerin geçmişin unutulması konusunda beyanat verdiğini, ama kendilerinin birer genç olarak, bu geçmişi unutmayacaklarını, çünkü kendilerine tecrübe verdiğini ve tecrübe faturasının ağır olduğunu söyledi. Devamında, Gençlik Kolları ve gençlerin sorumlu bir biçimde bu tarihi muhafıza edeceklerini, gelecek nesillere aktaracaklarını, çünkü bu sıralar Bulgaristan'da hoşgörülü davranış ve düşünce yandan sıkıntı olduğunu belirtti.

Varna İl Teşkilatı Başkanı Ercan Sebaydin, görevlerinin er ya da geç Hak ve Özgürlükler modelinin toplumca kabul etmek olduğunu söyledi.

MYK Genel Sekreteri Mustafa Karadayı halka hitap ederek, "Burada, bu meydandan yüksek bir sesle hep beraber 22 yıldır vatanımızı yeniden inşa etmeye çalıştığımızı ve hiçbir kimseye ülkemizi bozmaya ve tahrip etmeye izin vermeyeceğimizi duyurmak lazım. Ve nesiller boyunca Bulgaristan'ı demokratik yoldan, oy vererek, seçim yaparak inşa etmeye devam edeceğimizi ve Sonbaharda yapılacak seçimlerde, onlara göstereceğiz" diye konuştu.

Anma töreninde şehitlerin ruhları şad olsun diye Kurban kesildi. Sözü alan ker konuşman, halka dönük hitabında özgürlüğün bir hak, dini inancın kutsal olduğunu ve gücün dayanışmadan geçtiğini vurguladı. Ayrıca mücadelenin devam ettiğini, demokrasinin getirdiği temel hak ve özgürlükler değerlerinin herkes tarafından günlük ve tereddütsüz korunması gerektiği belirtildi. Ülkenin yönetimi halktan gelip halka dönük olduğunun altı çizildi. Bu anlamlı anma töreninde yüksek bir sesle Bulgaristan'daki dayanışmanın, barışın ve demokrasinin en büyük güvencesi Hak ve Özgürlükler Hareketi olduğu bir kez daha yüksek sesle söylendi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER