HÖH, etnik barış konusunda Milli Güvenlik Danışma Kurulu'nun toplanmasını isteyebilirSalı, 18 Şubat 2014

HÖH, etnik barış konusunda Milli Güvenlik Danışma Kurulu'nun toplanmasını isteyebilirBugün Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) temsilcilerinin Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile yaptıkları görüşmeden sonra parti Başkanı Lütfi Mestan, "HÖH partisi Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in ülkedeki etnik barış konusunda Milli Güvenlik Danışma Kurulu'nu olağan dışı toplantıya çağırması talebinde bulunmaya hazır" dedi.

Görüşmeye HÖH milletvekilleri Yordan Tsonev ve Nigar Cafer de katıldılar. Onlar Cumhurbaşkanı ile iş yapma ortamı, enerji, gelecek AP Milletvekilliği seçimleri, altyapı, elektronik hükümet ve ülkenin gündeminden başka konuları görüştüler.

Cumhurbaşkanı, Parlamento'daki siyasi partilerin temsilcileriyle yaptığı geleneksel görüşmeleri gerçekleştiriyor. Geçen hafta Ataka temsilcileriyle görüşmüştü. Bundan önce de Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ve Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) ile görüştü.

HÖH Başkanı, şu anda derin bir siyasi çatışma ayları yaşandığını ve Milli Güvenlik Danışma Kurulu'nun toplantılarının farklı siyasi partiler arasında diyalog yürütülmesi için imkanlardan birisi olduğunu paylaştı.

Sayın Mestan, "Ülkedeki gelişmeler gerektirirse, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'den etnik barış konusunda Milli Güvenlik Danışma Kurulu'nu olağan dışı toplantıya çağırmasını isteyebiliriz" dedi. Sivil barışın en önemli unsuru olan etnik ve dini barışın güvence altına alunmadığı hiçbir ülkenin gelişemeyeceğine dair uyardı.

Lütfi Mestan, "Özgürlük Havarisi Vasil Levski, tüm Bulgarlar tarafından saygıyla anılıyor ve onun adı aşırı ırkçı bir grup tarafından kullanılmaması gerekiyor" diye kesin kanaat getirerek, Levski'nin herkese aynı kanunun uygulanmasına ilişkin vasiyeti olduğunu hatırlattı.

Mestan, "HÖH, Meclis Başkanı Mihail Mikov'un etnik barışa ilişkin deklarasyon sunma girişimini destekleyecek. Siyasi partilerin sorumluluğuna dikkat çekilmesi teklifini kabul ediyoruz ve Bulgaristan vatandaşlarını birbirine karşı getirecek tahrik edici kabul edilemez konuşmaları hoş görmüyoruz" diye belirtti.
Söz konusu deklarasyon bugün Mecliste görüşülecek. O zaman Ataka partisinin seçim kampanyalarında Anadili kullanılması teklifinin görüşülmesi sırasında yapılan konuşmalardan dolayı HÖH partisinin cezalandırılması teklifi de ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, siyasi liderlerin partizan yaklaşımı sergilemeyip, farklı olana saygı ve hoşgörü göstererek, vatandaşlara iyi bir örnek olmalarını istedi. Fakat Plevneliev, Bulgaristan'da camilere taş atıp saldırıda bulunulurken rahat olmasının mümkün olmadığını paylaştı.

Plevneliev, "Etnik çatışma çok çirkin birşey ve bunun günümüzün bir parçası olmayıp gelip geçici birşey olmasını umuyorum" dedi. Siyasi liderlerin birbirlerine karşı ses yükseltmeyip hakaretlerle değil, argümanlarla görüşlerini savunmalarını söyledi.

Cumhurbaşkanı, eçkin siyasetçilerden partizan seçimleri değil, Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği Seçimleri yapılacağının güvencesini vermelerini istedi. Halk Meclisi'ne gelecek seçimlerin hür ve demokratik şekilde yapılması çağrısında bulundu.


DİĞER HABERLER