HÖH Gençlik Kollarının Kırcaali İl teşkilatından 500 genç Şeytan Köprüsünü ziyaret ettiPazartesi, 28 Mart 2011

HÖH Gençlik Kollarının Kırcaali İl teşkilatından 500 genç Şeytan Köprüsünü ziyaret ettiİlkbahar mevsimin başlangıcından dolayı Cumartesi günü Hak ve Özgüzlükler Hareketi (HÖH) Gençlik Kolları Kırcaali İl Teşkilatı Ardino yakınındaki Şeytan Köprürüne bir yürüyüş düzenledi. Etkinliğe HÖH'nin yerel ilçe teşkilatlarından Kırcaali grubu en büyük olmak üzere yaklaşık 500 genç katıldı. Genç HÖH'lülerin başında İl Teşkilatı Başkanı Ahmed Habib ve İlçe Teşkilatlarının Başkanları Bayram Bayram (Kırcaali), Bahtiyar Hocov (Ardino), Ömer Üseyin (Momçilgrad) ve Seyfi Mehmedali (Cebel) vardı. Yürüyüşte resmi misafir olarak, HÖH Gençlik Kolları Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ayhan Etem hazır bulundu.
Yürüyüş başlamazdan önce HÖH Kırcaali Gençlik Kolları, milletvekili Remzi Osman'ın ziyaretiyle güzel sürpriz yaşadı. Sayın Osman, genç Kırcaalilere yürüyüşün güzel geçmesini diledi ve bir bisiklete binerek, Kültür Evi önünde birkaç tur yaptı. O sırada HÖH Kırcaali İlçe Teşkilatının Başkanı Hasan Azis de geldi. Kırcaali Belediye Başkanı da, bisikletle harekete geçti ve gençlerin bol alkışlarını aldı. Kırcaali'den hareket eden otobüs konvoyunun başında bir buçuk yıldır elinde otobüs sürme ehliyeti olan Hasan Azis hazır bulundu. Başkan, "HÖH'ün Kırcaali gençlik faaliyetleri kampanyasına "Su Aynası"nın kıyısını temizlenerek başlandı. Şeytan Köprüsüne yürüyüş, teşkilatın tüm ilden gençleri toplayarak gerçekleştirdiği ikinci girişimdir" dedi.
Gençleri Ardino'da HÖH İlçe Teşkilatı Başkanı ve Belediye Başkanı Resmi Murad karşıladı. Sayın Murad, "Gençleri bu girişimden dolayı kutluyorum, çünkü bu şekilde il genelinde bulunan tarihi, kültürel ve mimari yerleri popülarize ediyorlar. Ayrıca bu tür etkinliklere katılarak, bilgisayar önünde durma veya kahvelerde zaman geçirme yerine, birbirlerini tanıyorlar ve kendileri için daha sağlıklı ve faydalı davranışlar üzere yoğunlaşıyorlar. HÖH Gençlik Kolları üyelerini birbirleriyle kaynaştırma amacıyla daha çok böyle etkinlikler düzenlemeli" diye belirtti.
Katılımcıların kısmetine olsa gerek, Cumartesi günü güneşli idi ve onlar yaklaşık 10 kilometre yol yaya yürüdüler. Gençlerin çoğu ilk defa Şeytan Köprüsünü ziyaret ettiler ve kesinlikle hafızalarında yaşanılan çok duygusal ve unutulmaz anların ve yeni arkadaşlıkların derin hatırasını bırakacak. Organizatörler tüm katılımcılar için su ve yiyecek sağlamışlardı.
HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı Bayram Bayram baharın başlangıcı dolayından artık ikinci yıl böyle etkinliğe katıldıklarını belirtti. Genç lider, "Geçen yıl Şiroko pole yakınında bulunan "Monyak" Ortaçağ kalesini ziyaret ettik. Amaç gençlerin Rodopları tanımaları ve doğa içinde güzel bir gün geçirmeleridir. Bu etkinliklerin gelenekselleşmesini umuyorum" diye dile getirdi.
HÖH Gençlik Kolları Ardino İlçe Teşkilatı Başkanı Bahtiyar Hocov, Şeytan Köprüsünün ülkede en güzel yerlerden biri olup, daha çok ün kazanması gerektiğini söyledi.
Onun Momçilgrad görev arkadaşı Ömer Üseyin "Standar" gazetesinin "Bulgaristan'ın On Harikası" sıralamasında Perperikon ve Tatul için oyunu veren il içinden gençlere teşekkür etti.
HÖH Gençlik Kolları Cebel İlçe Teşkilatı Başkanı Seyfi Mehmedali, yürüyüşün İlçe Teşkilatları Yürütme Kurulları tarafından detaylı planlandığını söyledi. O, "Güzel doğa ve Arda üzerindeki kendine özgü mimarisiyle Ortaçağ köprüsü bizleri büyüledi. Gençlerin yüzünde büyük memnuniyetlik ve açıkça hayranlık okunuyordu. Bu yüzden bu tür etkinlikleri daha çok düzenlemeyi düşünüyoruz. Cebel gençleri adından bu girişimin başarıyla gerçekleşmesine katkısı bulunan herkese teşekkür etmek istiyorum" diye vurguladı.
Momçilgradlı 23 yaşındaki Nayme Mustafa mimarlık sanatının anıtı olan Şeytan Köprüsünü ilk defa ziyaret etti. Genç kız, "Veliko Tırnovo "Aziz Kiril ve Metodiy Kardeşler" Üniversitesinde okuyorum. Girişimi Facebook sosyal ağıdan öğrendim. Çok heyecanlıyım. Çok güzel ve enteresan bir yürüyüş oldu. Bu vesileyle il içinden birçok genç görüştüler ve daha çok kaynaştılar. Bu yürüyüşle doğaya saygı gösterme ve dağa en iyi yaya gidilmesi gerektiğini göstermek istiyoruz" diye paylaştı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER