HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan: "Kimse benim istifa etmemi istemedi"Perşembe, 24 Aralık 2015

HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan: Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, Kırcaali'de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında HÖH Milletvekilleri Şabanali Ahmet, Hüseyin Hafızov, Aydoğan Ali, Ventsislav Kaymakanov ve HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel (Şeyhcuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer de hazır bulundu. Milletvekillerin de bu basın toplantısına katılımı şu ana kadar görülmeyen HÖH Meclis Grubunda bir bölünme olduğuna işaret ediyor.

Bugün 55 yaşını dolduran Lütfi Mestan'ın Kırcaali ziyareti HÖH partisinde yaşanan sarsıntılardan önce planlanmıştı.

Öte yandan resmi olmayan kaynaklara göre bugün HÖH Merkez Konseyi ve HÖH Meclis Grubu tarafından gerçekleştirilecek oturumda Lütfi Mestan'ın yerine geçici bir başkan seçilecek.

HÖH Başkanı Lütfi Mestan, Kırcaali'de düzenlenen basın toplantısında kimsenin kendisinden istifa etmesini istemediğini ve istifa dilekçesini de vermediğini açıkladı. Mestan, Genel Başkan olarak kendisinin HÖH Merkez Konseyini oturuma çağırması gerektiği için bugün gerçekleştirilecek Merkez Konseyi oturumunun gayrı meşru olduğunu belirtti. Kendisinin bu oturuma davet edilmediğinin altını çizen Mestan, HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan tarafından suçlandığı davranışın hatası olduğunu kabul etmiyor. Mestan, "Ben Parlamento'da Türkiye'nin hava sahasından Rus uçağını düşürmesiyle ilgili beyan ettiğim görüşümün arkasındayım ve bunu hatam olarak kabul etmiyorum" dedi.

HÖH Başkanı, "Bu devlette hiç kimsenin HÖH ile ilgili efsaneler yaratılmasına ihtiyacı yok, fakat aynı zamanda devlet de her zaman tarafsız kalamaz ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) ve onunla ilgili fikrin bir parçası olduğunu göstermeli" dedi.

Mestan, 19 yıl HÖH partisine sadakatle hizmet ettikten sonra şimdi kendisine herhangi bir söz hakkı verilmeden birinin kendisinin partiden ihraç edilmesini nasıl isteyeceğine anlam veremediğini ifade etti. HÖH Başkanı, "Ben 19 yıl dürüsttüm ve bu sebepten dolayı benim HÖH'e hainlik yapan biri olarak imajım zor oluşturulacak. Herkese bir çağrım var ki, insanlık onurumuzu kaybedersek, kendimizi de kaybetmiş olacağız. Başıma ne geleceğini biliyorum. Utanacağım bir şey yok. Bugün en değerli doğum günü hediyemi alacağım" dedi. Bir gazetecinin hediyenin ne olduğu sorusuna, İspanyol romancı Miguel de Cervantes Saavedra'nın "Don Kişot" romanından bir alıntı olan, "Özgürlük, Sancho, çok büyük bir şey!" cevabını verdi.

Lütfi Mestan, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 26 ve 27 Aralıkta Kırcaali bölgesinde temaslarda bulunacağını duyurdu. 26 Aralıkta Kirkovo'nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde düzenlenen Türkan Bebeği ve Bulgarlaştırma sürecinin diğer şehitlerini anma töreninde ve ertesi günü de Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında düzenlenen anma töreninde konuşma yapacağını açıkladı.

Öte yandan HÖH Basın Bürosundan bugün saat 13.00'de başlayacak HÖH Merkez Konseyi oturumu düzenleneceği bildirildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER