HÖH Kırcaali Gençlik Kolları Teşkilatı gençleri kilise ve cami peykelerini boyadılarCuma, 29 Nisan 2011

HÖH Kırcaali Gençlik Kolları Teşkilatı gençleri kilise ve cami peykelerini boyadılarHak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) Gençlik Kolları Kırcaali teşkilatından gençler, dün ilk önce "Aya Georgi" Merkez Kilisesi ve ardından Merkez Camiinin avlusunda bulunan peykelerin boyasını yenilediler. Bu girişim kilise rahibi Peder Petır Garena ve Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed'i çok sevindirdi. Yaklaşık 12 genç dün geleneksel değerlere karşı saygı duymalarının gençlerin öncelikleri arasında olduğunu ispat etmek için eline fırçalar aldılar.
Genç HÖH'çülerin girişimi "Temiz Çevre-Temiz Gelecek" ulusal kampanya çerçevesinde gerçekleştirildi.
Peder Petır olayı şöyle yorumladı: "Gençlerin bu girişimi beni şaşırttı. Onların mabetlere gösterdikleri hizmet çok güzel bir şey. Bu büyüklere karşı duydukları saygının göstergesidir".
Beyhan Mehmed ise, "Bu kızların ve delikanlıların girişimi övgüye layık. Çünkü şehirde mevcut dinler arasında köprü oluşturuyor. Bu, farklı dine mensup gençlerin arasında anlaşma ve dostluk olması açısından önemli bir adım" diye belirtti.
HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı Bayram Bayram gençlerin bundan önce iki mabedi ziyaret edip, ihtiyaçları yerinde gördüklerini paylaştı. Onların, peykelerin acilen boyaya ihtiyacı olduğunu gözetince boya ve fırça aldıklarını söyledi. Girişime çok katılmak isteyen olduğu halde, sadece en meraklıların seçildiği anlaşıldı.
Aybiyükke ve Selda "Kliment Ohrisdki" Lisesinde öğrenci. Onlar, ilk defa eline fırça almadıklarını söylediler, daha önceden okulun duvarını boyamışlar. İkisi evde de boya işine koyulmuşlar. Kilise ve cami peykelerinin boyanmasına memnuniyetle katıldıklarını paylaştılar.
"Aya Georgi" kilisesinin avlusunda bulunan Ataka yandaşlı nineler, bu girişimden şaşkınlığını gizleyemediler. Onlar, uzun zaman, Müslüman olan gençlerin böyle bir şey yaptığına inanamadılar.
HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İl Teşkilatı Başkanı Ahmed Habib, "Bizler insanlar arasında barış ve sevgi olmasını istiyoruz" dedi.
Bugün ise gençler Krumovgrad'da Burgaz nehri üzerindeki parmaklığı boyadılar ve Cebel'de stadyumu temizlediler.
Yarın ise sırada Momçilgrad, Ardino, Çernooçene ve Kirkovo geliyor. Momçilgrad dolayındaki Dambalı yeri temizlenecek. Çernooçene'de "Hristo Smirnenski" Lisesi, "Barışın Bayrağı" Anaokulu ve "Teknostroy" Fabrikası etrafları temizlenecek. Ardino'da nehrin yatağı temizlenecek. Kirkovo, Kayaloba'da Türkan Çeşmenin boyası yenilenecek ve etrafına çiçekler ekilecek.DİĞER HABERLER