HÖH milletvekillerinin sorusu üzerine Nanovitsa'ya giden yolun 2025 yılında onarılacağı anlaşıldıPazar, 18 Şubat 2024

HÖH milletvekillerinin sorusu üzerine Nanovitsa'ya giden yolun 2025 yılında onarılacağı anlaşıldı

Momçilgrad'dan (Mestanlı) Raven, Nanovitsa ve Gurgulitsa köylerine giden yolun tamamen yeniden inşası 2025 yılında gerçekleştirilecek. Bu açıklama Milletvekili Elvan Gürkaş tarafından Momçilgrad'da seçmeleriyle görüşmesi sırasında yapıldı. Yıllardır içler acısı bir durumda olan yol, bölgede yaşayan 3.500'den fazla kişi tarafından kullanılıyor ve belediyenin en cazip turistik yerlerine erişim sağlıyor.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kâzım, "Yıllar boyunca Bölgesel Kalkınma Bakanlığı'na bu bölümün onarılması için defalarca talepte bulunduk, ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmedi" dedi. Milletvekili Elvan Gürkaş ve HÖH parlamento grubundan meslektaşları da konuyu ele alarak Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Andrei Tsekov'a bir soru yönelttiler. Tsekov'un verdiği cevaptan, Yol Altyapısı Ajansı'nın yatırım programında tüm güzergahın onarımı için tasarım ve teknik proje hazırlama ihalesi için fon sağlandığı anlaşıldı. Bunun için kamu ihalesi 2024 yılının ortalarından sonra ilan edilecek ve böylece fiili inşaat çalışmaları 2025 yılında gerçekleşebilecek. Bakan Tsekov'un cevabından anlaşıldığı üzere, o zamana kadar bu yolun bakımı mümkün olduğunca, devam eden onarımlar yoluyla yapılacaktır.

Elvan Gürkaş etkilenen köylerin muhtarları ve sakinlerine, "Umarım devlet nihayet taahhüdünü yerine getirir ve etkilenen köylerin sakinleri bunca yıl sonra nihayet normal bir yolda seyahat ederler. HÖH grubu milletvekilleri, hem prosedürlerin duyurulması hem de gelecek yıl yola ne gibi özen gösterileceği konusunda DEA'nın eylemlerini kesinlikle takip edeceklerdir" dedi.

Toplantılara Momçilgrad HÖH İlçe Başkanı Ersin Ömer, köy muhtarları ve bölge sakinleri de katıldı.


DİĞER HABERLER