HÖH Mleçino'da 24 Aralık olaylarını andıCumartesi, 24 Aralık 2016

HÖH Mleçino'da 24 Aralık olaylarını andı24 Aralık Cumartesi günü saat 11.00'da Ardino'nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) köyünde anıt çeşme önünde Bulgarlaştırma sürecine karşı ilk ayaklanmaların kurbanları anısına anma töreni düzenlenendi. 24 Aralık 1984 tarihinde Türk isimlerinin Bulgar isimleriyle değiştirilmesine karşı olduklarını protesto etmek için Mleçino'ya yakın Gorno ve Dolno Prahovo (Tosçalı ve Amatlar), Başevo (Hallar) ve Çernigovo (Karamusollar) köylerinden 3 bini aşkın kişi burada bir araya toplanıyorlar. Burada Milis güçleri tarafından karşılanan kalabalık coplanıyor, organizatörler Belene adasına gönderiliyor.

Anma töreni Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Ardino İlçe Teşkilatı tarafından organize ediliyor.

Etkinliğe HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı'nın yanı sıra, Genel Başkan Yardımcıları Avrupa ve Ulusal Meclisinden Milletvekilleri, Kırcaali ilinden Belediye ve Meclis Başkanları, Türkiye'den Balkanlılar Derneği ve Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği başkanları, 1984 yılında yaşanan trajik olaylara iştirak eden soydaşlar ve başka konuklar katıldı.

Törenden önce merkez köy camisinde mevlit okundu. Ardından Borovitsa ve Mleçino'dan öğrenciler 24 Aralık olaylarına adanmış şiir dinletisi sundular.

Gençler özgürlüğün sembolü olarak birer güvercin havaya uçurarak kürsüden ayrıldılar.

İlk konuşmayı ev sahibi konumundaki Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat yaptı. 14 yıldır bu etkinliği düzenlediklerini söyleyen Resmi Murat, köylere yapılan hizmetleri ve yapılmakta olan bazı projeler hakkında bilgi verdi.

Avrupa Milletvekili Necmi Ali Avrupa Parlamentosunda 4 Türk Milletvekilinden 3'ünün HÖH'den olduğunu söyleyerek, Türkiye lehinde her zaman olumlu görüşlerinin olduğunu, son AB-Türkiye müzakerelerinin dondurulmasını teklif edilen karara karşı ret oy kullandıklarını belirtti.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı 1984 ve daha önceleri yıllarda Türklerin ve Müslümanların isimlerinin değiştirilmesinin birlik ve beraberliğin olmamasından meydana geldiğini söyledi. Eskiden ders alınması gerektiğini belirten Karadayı bu gün de sadece birlik ve beraberlik içerisinde haklarımıza sahip çıkabiliriz dedi.

Törenin sonunda Eski Başmüftülerden Fikri Sali, Bulgarlaştırma sürecinde şehit olan tüm soydaşlar için dua okudu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER