HÖH, Nanovitsa, Raven ve Austa köylerinde soykırım kurbanlarını andıÇarşamba, 25 Aralık 2019

HÖH, Nanovitsa, Raven ve Austa köylerinde soykırım kurbanlarını andı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi bugün 35 yıl önce 27 Aralık'ta soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşen Momçilgrad (Mestanlı) ilçesinin Nanovitsa (Alibeykonağı), Raven (Cumayanı) ve Austa (Bayramköy) köylerinin sakinlerini anma törenleri düzenledi. Başta HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı olmak üzere parti temsilcileri, bu köylerde totaliter rejim kurbanlarının anısına dikilen anıt taşlara çelenk koyarak şehitler için dua ettiler.

Bulgarlaştırma süreci kurbanlarından Nanovitsa'dan Yusuf Halilibrahim, Raven'den Mümün Ahat ve Austa (Bayramköy) köyünden Aliosman Ali anıldı.

Anma törenlerinde HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Başkan Yardımcıları Ahmed Ahmedov ve Hasan Azis, HÖH Gençlik Kolları Başkanı ve Avrupa Birliği Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, HÖH milletvekilleri, HÖH Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Erdinç Hayrulla, HÖH ve HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İl Başkanları Müh. İzzet Şaban ve Bayram Bayram, Mestanlı Belediye Başkanı İlknur Kazim, Kırcaali ili il ve ilçe Belediye ve Meclis Başkanları, Kırcaali İli Siyasi Tutuklular Vakfı Başkanı Halil Rasim, Komünist Rejim Mağdurları Birliği Momçilgrad Şube Başkanı Mehmetali Ramadan, şehitlerin yakınları, İstanbul, İzmir ve Bursa'dan göçmen derneklerinin temsilcileri hazır bulundular.

Düzenlenen anma törenlerinde Nanovitsa, Raven ve Austa köylerindeki okullarda okuyan öğrenciler, 35 yıl önce yaşanan olayları canlandıran Türkçe şiirler okudular.

Eski Başmüftü Fikri Sali, anılan şehitler Yusuf Halilibrahim, Mümün Ahat, Aliosman Ali ve tüm Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının ruhu için dua okudu.

Foto: Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER