HÖH Partisi Bulgarlaştırma Süreci Şehitlerini AndıSalı, 26 Aralık 2017

HÖH Partisi Bulgarlaştırma Süreci Şehitlerini AndıHer yıl olduğu gibi bugün yüzlerce Bulgaristan Türk'ü 33 yıl önce Bulgarlaştırma sürecini protesto esnasında kurşuna dizilen 17 aylık Türkan bebeğin ve tüm şehitlerin anısına Kirkovo'nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde düzenlenen anma töreninde bir araya geldi. Kırcaali bölgesi ve ülkenin çeşitli yerlerinden gelen Türklerden başka Türkiye'den de gelen çok sayıda soydaş anma törenine katıldı. 26-27 Aralık 1984 tarihleri arasında Kirkovo Belediyesi'nde Kayaloba, Yoğurtçular ve civar köylerden yaklaşık 10 bin Türk kadın, erkek ve çocuk, soykırıma hayır demek için Mogilyane köyüne toplanır. Milisler, kalabalığı dağıtmak için müdahale edince halkın tepkisiyle karşılaşır. Bu sırada milislerin ateş açması sonucu üç kişi hayatını kaybeder. Hayatını kaybedenler arasında Kitna (Nakıplar) köyünden 43 yaşındaki Musa Yakup ve Kayaloba köyünden 45 yaşındaki Ayşe Hasan ile Türkan bebek de vardır. Köylülerin evlerine döndüğü sırada yollarda bir katliam daha yaşanır ve sayısı bilinmeyen birçok Türk de buralarda vurulur. Zorluk çıkaran ve karşı gelenler ise Belene kampına sürgün edilir.

Anma töreninde resmi konuklar arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı'nın yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları, HÖH AP Milletvekilleri, çok sayıda HÖH Bulgaristan Meclisi Milletvekili, Türkiye Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, CHP Milletvekilleri Muharrem İnce ve Erdin Bircan, İyi Parti Kuruluş Üyesi Özcan Pehlivanoğlu, Kırcaali ilinden Belediye ve Meclis başkanları, Türkiye'den Edirne ve Silivri Belediye Başkanları ve başka belediyelerin temsilcileri, Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri hazır bulundular. Ayrıca Kirkovo bölgesinden siyasi mahkumlar Muhammed Uzunkış ve Süleyman Emin ve ülke çapından başka gaziler, Türkiye'ye sınır dışı edilen ve göç eden yüzlerce vatandaş da anma törenine katıldı.

Törenin başında Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi'nin çatısı altındaki Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu oyuncuları, Türkan ve tüm şehitler anısına hazırlanan özel bir şiir programı sundular.

Törenin açılış konuşmasını yapan ev sahibi konumundaki Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, 33 yıl önce yaşanan acı olaylara değinerek, onların ders alınması için anıldığını belirtti. HÖH partisinin, daima seçmenlerinin çıkarlarını, hak ve özgürlüklerini savunduğunu kaydeden Belediye Başkanı, bundan sonra da aynı yolda devam edeceğinin altını çizdi.

HÖH partisinin kurucularından eski Bulgaristan Büyük Millet Meclisi HÖH Milletvekili Hüseyin Karamolla, Bulgaristan Türkleri ve Müslümanlarının birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmedikleri için soykırıma maruz kaldıklarını ileri sürdü.

Bulgaristan Türklerine İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in selamlarını ve saygılarını ileten İyi Parti Kuruluş Üyesi Özcan Pehlivanoğlu, demokrasiye sahip çıktıkları için onları hürmetle selamladığını belirtti.

CHP Yalova Milletvekilli Muharrem İnce, "Sizin bu topraklarda verdiğiniz mücadele bir insan hakları, bir demokrasi, bir özgürlük mücadelesi. Biz sizi yönlendirmek için değil, sizi Türkiye'deki sıcak siyasetin bir parçası yapmak için değil, sizin mücadelenize destek vermek için buradayız" diye belirtti. Buradaki Türklerin dünyada kimlik mücadelesi verenlere örnek teşkil ettiğini ifade eden İnce, Bulgaristan Türklerinin Nobel Barış ödülüne aday gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

CHP Genel Sekreteri ve Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, "Türkan bebek katledildi, o özgürlüğün, barışın, demokrasinin, kardeşliğin simgesi olmuştur" diye ifade etti. Siyasi mağdurlar tarafından acı ve gözyaşıyla kurulan HÖH partisinin, birliğin, Türklüğün, dayanışmanın partisi olduğunu söyledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'a Edirne'de kurulan Türkan Bebek Parkı ve Anıtı için teşekkür eden HÖH Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali'nin kardeş belediyelerle işbirliğini devam ettirmeye ve yeni belediyelerle kardeş olmaya hazır olduklarını ifade etti.

HÖH Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan'ın selamlarını ileten HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, partiden ayrılmanın hata olduğunu anlayan ve bundan dolayı pişmanlık duyan üyelerin tekrar partiye kabul edileceğinin altını çizdi. Karadayı, Bulgar etnik modelinin Muharrem İnce'nin dediği gibi Nobel Barış ödülüne layık olduğunu söyledi. Hükümette yer alan ırkçı ve aşırı milliyetçi güçlere karşı birlik ve beraberlik içinde olmanın şart olduğunu belirtti. Törende Türkiye'den gelen bazı partilerin temsilcileri olduğunu, fakat HÖH'ün Türkiye'deki tüm partilere eşit mesafede olduğunun altını çizen Karadayı,"27 yıldır bizim siyasetimiz şudur: Türkiye'deki sıcak siyasete bizi katmayın ve bizim siyasetimizi de karıştırmayın. Her zaman beraber olacağız, gönüllerimiz bir" dedi.

Ardından Karadayı'ya CHP adına Mustafa Kemal Atatürk portresi hediye edildi.

Törende hazır bulunan Kırcaali Milletvekili Erol Mehmet ve AP Milletvekili İlhan Küçük de birer kısa konuşma yaptılar.

Tüm konuşmacılar asimilasyon şehitleri ve gazileri rahmetle ve saygıyla anarak, şükran ve minnetlerini sundular. Hepsi birlik ve beraberlik çağrılarında bulunarak, tüm Bulgaristan halkının yeni 2018 yılını kutladılar.

Anma töreni Eski Başmüftü Fikri Sali'nin şehitlerin ruhu için dua etmesinden sonra, Türkan Çeşme anıtına çelenk ve çiçek koyulmasıyla sona erdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER