HÖH partisi, Mestanlı'da soykırım şehitlerini andıSalı, 27 Aralık 2016

HÖH partisi, Mestanlı'da soykırım şehitlerini andıHak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi bugün Momçilgrad'da (Mestanlı) düzenlediği törenle 32 yıl önce 27 Aralık'ta soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşenleri andı. 26 ve 27 Aralık 1984 tarihlerinde yöre halkının Momçilgrad'da yaptığı büyük protestoyu asker ve milis güçleri kana buladı. Birçokları yargılanmadan ölüm kamplarına ve hapislere sürüldü.

Gelen konukların şehitler anısına çelenk ve çiçek koymasıyla başlayan anma töreni tiyatro sanatçıları Rusalina Maynolovska ve Mehmet Bilal'in sunduğu şiir dinletisi ile devam etti. Daha sonra gençler tarafından birer birer şehitlerin çerçeveli fotoğrafları sahne önüne konuldu. Saygı duruşunda bulunulan şehitler Vryalolu Mümün Ahat, Nanovitsalı Yusuf Halilibrahim, Sokolskolu Mehmet Habil, Austalı Aliosman Ali, Drumçeli İbrahim İbrahim, Svobodalı Mustafa İbrahim, Gorsko Dülevolu Mustafa Osman, Gruevolu Mustafa Ali ve Abdülazis Bekir için Eski Başmüftü Fikri Sali tarafından dualar okundu.

Etkinlikte resmi konuklar arasında HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı'nın yanı sıra, Genel Başkan yardımcıları, Avrupa Birliği Parlamentosu ve Bulgaristan Meclisi milletvekilleri, Türkiye Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, CHP Milletvekilleri Muharrem İnce, Emre Köprülü, Vecdi Gündoğdu, Erdinç Bircan, KKTC Milletvekilleri Armağan Candan, Zeki Çelen, Kırcaali ilinden Belediye ve Meclis Başkanları, Türkiye'den birçok dernek başkanı ve temsilcileri, şehitlerin yakınları, bazı gaziler, 1984 yılında yaşanan trajik olaylara iştirak eden soydaşlar ve başka konuklar hazır bulundu.

Törenin açılış konuşmasını yapan ev sahibi konumundaki Momçilgrad Belediye Başkanı Sunay Hasan, 32 yıl önce kasabada yaşananlara değinerek, o acı günlerden 5 yıl sonra totaliter rejimin çökmesiyle Türklerin istediğine kavuştuğunu belirtti.

Gaziler adına konuşan Burgaz İli Ruen İlçesi'nden Sabri Mehmedali, Bulgarlaştırma süreci sırasında başından geçen olayları heyecanlı bir şekilde anlattı.

Milletvekili Ceyhan İbryamov, geçmişten ders alınması için tarihin iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti. Mestanlı'da bulunan anıtın totaliter rejimde şehit düşenlerin anısına yapılan ülkede ilk anıt olduğunun altını çizen milletvekili Erdinç Hayrulla, "Mestanlı ilklerin şehri, Mestanlı kahramanların şehri" diye ifade ederek, gençlerin bu davayı devam ettirmesi gerektiğini vurguladı. 26 yıldır demokrasi yolunda yürüdüklerini ifade eden AP Milletvekili Necmi Ali, KKTC'nin AB üyesi olduğunda Türkçe'nin AB'de resmi dil olacağını belirtti.

Kıbris Türkleri adına katılımcıları selamlayan KKTC Milletvekilleri Armağan Candan, onların da burada anılan olaylara benzer olaylar yaşadıklarını kaydetti. Dramalı bir ailenin çocuğu olduğunu belirten CHP Milletvekili Muharrem İnce, dünyanın yaşadığı bir değişim olarak demokrasiye değindi. Özgürlük mücadelesi veren Bulgaristan Türklerini kutlayan İnce, sadece ülkede ve bölgede değil, tüm dünyada barışın ve demokrasinin olmasını istediklerini kaydetti. Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova Belediye Başkanı olduğu sırada Momçilgrad ile kardeş şehir olduklarını ifade ederek, aslında kardeşliğin köklerinin yüzyıllara dayandığını vurguladı. Anılan şehitlerin Bulgaristan demokrasinin temellerini attıklarını belirtti.

HÖH Başkanı Mustafa Karadayı, yaptığı konuşmada, "Bizler gerçeklerin insanlarıyız, bizler gerçeği arayacak insanlarız, bizler doğru yolda olan insanlarız" diye ifade etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER