HÖH Partisi, Mestanlı'da Soykırım Şehitlerini AndıÇarşamba, 26 Aralık 2018

HÖH Partisi, Mestanlı'da Soykırım Şehitlerini AndıHak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi bugün Momçilgrad'da (Mestanlı) düzenlediği törenle 34 yıl önce 27 Aralık'ta soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşenleri andı. 26 ve 27 Aralık 1984 tarihlerinde yöre halkının Momçilgrad'da yaptığı büyük protestoyu asker ve milis güçleri kana buladı. Birçokları yargılanmadan ölüm kamplarına ve hapislere sürüldü.

Gelen konukların şehitler anısına çelenk ve çiçek koymasıyla başlayan anma töreni tiyatro sanatçıları Yakup Yakup ve Nihal Rasim'in sunduğu şiir dinletisi ile devam etti. Daha sonra gençler tarafından birer birer şehitlerin çerçeveli fotoğrafları sahne önüne konuldu. Saygı duruşunda bulunulan şehitler Vryalolu Mümün Ahat, Nanovitsalı Yusuf Halilibrahim, Sokolskolu Mehmet Habil, Austalı Aliosman Ali, Drumçeli İbrahim İbrahim, Svobodalı Mustafa İbrahim, Gorsko Dülevolu Mustafa Osman, Gruevolu Mustafa Ali ve Abdülazis Bekir için Kırcaali Müftü Vekili Nasuf Nasuf tarafından dua okundu.

Etkinlikte resmi konuklar arasında başta HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı olmak üzere neredeyse HÖH Meclis Grubu'nun tamamı, Avrupa Birliği Parlamentosu Milletvekili ve HÖH Gençlik Kolları Genel Başkanı İlhan Küçük, Türkiye Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ve CHP Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, KKTC'den Milletvekili Armağan Candan, Bulgaristan ve Türkiye'den Belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehitlerin yakınları, bazı gaziler, 1984 yılında yaşanan trajik olaylara iştirak eden soydaşlar ve başka konuklar hazır bulundular.

Törenin açılış konuşmasını yapan ev sahibi konumundaki Momçilgrad Belediye Başkanı Sunay Hasan, "Totaliter rejimde olduğu gibi şimdi de yalnızca kendimize güvenebileceğimizi unutmayalım. Hak ve özgürlüklerimize sahip çıkmamız için birleşmiş olmalıyız ve bu birliğin garantörü Hak ve Özgürlükler Hareketi'dir" diye kaydetti.

Gaziler adına konuşan Burgaz İli Ruen İlçesi'nden Sabri Mehmedali, Bulgarlaştırma süreci sırasında başından geçen olayları heyecanlı bir şekilde anlattı.

Kuzey Kıbrıs Türkleri adına katılımcıları selamlayan KKTC Milletvekilleri Armağan Candan, onların da burada anılan olaylara benzer olaylar yaşadıklarını kaydetti.

Bursa merkezli Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk, Bulgarlaştırma süreci kurbanlarını anma törenlerine üst düzey devlet temsilcilerinin hazır bulunması gerektiğini belirtti.

HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ahmedov ve HÖH Kırcaali Milletvekili Erol Mehmet de konuşma yaptılar.

Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, anılan şehitlerin Bulgaristan demokrasinin temellerini attıklarını belirtti.

HÖH Başkanı Mustafa Karadayı, yaptığı konuşmada, " Ayrılmamız için birçok girişimde bulunuldu. Böyle bir girişimin geçerli bir süresi var. Bu süre ilk seçime kadar. Seçimler geçince bu süreç bitiyor. Kayboldular, onlar yok" diye kaydetti. HÖH Genel Başkanı, Avrupa Birliği Parlamentosu seçimlerinin önemine değindi. Karadayı, "Analistler AB'de hoşgörü krizi olduğunu bildirdi. Bizler bu krizi her gün iktidarda milliyetçilerin yer aldığı Bulgaristan'da yaşasak da Avrupa Konseyi onları faşist partiler olarak tanımlamaktadır, onlar ise kendini "vatanseverler" olarak adlandırıyor. Vatanseverler bizleriz, onlar milliyetçidirler. Bu yüzden bizler Bulgaristan'da da hoşgörü krizi ve yabancı düşmanlığı, nefret, bölünme ve muhalefet girişimleri olduğunu biliyoruz. Bu seçimlerde gerekeni yapacağımıza inanıyorum" diye kaydetti.


DİĞER HABERLER