HÖH partisi, Mogilyane'de soykırım süreci şehitlerini anma mitingi yaptıPazartesi, 26 Aralık 2016

HÖH partisi, Mogilyane'de soykırım süreci şehitlerini anma mitingi yaptıKirkovo (Kızılağaç) İlçesi ve Kırcaali ilinin yüzlerce sakini, zorla isim değiştirme kampanyasına karşı direnişin simgesi haline gelen minik Türkan'ın anmaya Mogilyane (Yoğurtçular) köyüne akın etti.

Anma mitingi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kirkovo İlçe Teşkilatı tarafından organize edildi.

Anma mitinginde HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı'nın yanı sıra Genel Başkan yardımcıları Ahmet Ahmedov, Müh. Hasan Azis, Türkiye Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Avrupa Birliği Parlamentosu Milletvekilleri Necmi Ali ve İlhan Küçük, HÖH Meclis Başkan Yardımcıları Ruşen Riza, Çetin Kazak ve Stanislav Anastasov, milletvekilleri Erdinç Hayrulla, Ceyhan İbryamov, Saliha Emin, Mustafa Ahmet, Ayhan Etem, Durhan Mustafa, Cevdet Çakırov, Mehmet Ataman, Dr. Hasan Ademov, KKTC Milletvekilleri Armağan Candan, KKTC Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili Zeki Çeler, HÖH Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, Bursa Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk, belediye başkanları ve köy muhtarları ve civar köylerin çok sayıda sakini hazır bulundu.

Açılış konuşmasını yapan Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman şunları dile getirdi: "Bugün 26 Aralık 2016 tarihinde Kayalıoba'dan 17 aylık Türkan bebeğin ve 45 yaşındaki Ayşe Hasan'ın ve Kitna (Nakıplar) köyünden 43 yaşındaki Musa Yakup'un şehit düştükleri kana bulunan barışçıl gösterinin 32. yılı oluyor. Kalbimizin acı ile dolu olduğu doğrudur, çünkü haklarını korumak için direnen ve yapılan baskıya, müdahaleye ve saldırıya karşı çıkan kurbanları anmaya bir araya geliyoruz. Bu meydanda insanlık dışı bir eylem yapılmıştır, temel hak ve özgürlükler çiğnenmiştir ve bu da ayrımcılık, farklı dini aidiyete sahip Bulgaristan vatandaşları arasında nefret ve güvensizlik yaratmıştır. Sivil halka yönelik suçlar unutulmuyor ve onlar her birimizin hafızasına kazınmıştır. Bizler her yıl bu meydandayız ve olmaya devam edeceğiz, çünkü burada Bulgarlaştırma sürecinin ilk kurbanı olan 17 aylık Türkan bebek şehit düşmüştür".

HÖH Başkan Yardımcısı Müh. Hasan Azis, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Bugün bizim kardeşlerimiz Hıristiyanlar en büyük bayramlarını kutluyor, bayramları kutlu olsun. Onlarla iyi geçinelim, hayatımızda bereket olsun, ülkemizde ve tüm dünyada barış olsun inşallah. Bir taraftan kardeşlerimiz Hıristiyanlar en büyük bayramlarını kutlarken, öte yandan bizler bundan 30 yılı aşkın süre önce yaşanan olayları anmak için mitingler gerçekleştirmek için bir araya geliyoruz. Ve bizler bunu en iyi niyetle yapıyoruz, çünkü yurt içinde düzenlediğimiz hiçbir anma mitinginde hiç kimse o acı olaylarla ilgili Hıristiyan kardeşlerimize yönelik kötü bir söz duymayacak. Bizim iddialarımız ancak devletin yürüttüğü politikaya yöneliktir. Bunun yurttaşlarımızla iyi geçinmemizle hiçbir alakası yoktur. Bu yüzden bu Hıristiyan bayramı paylaşılan bir bayram olduğu gibi Aralık ayında vuku bulan olayları da anmak için bir vesiledir. Çünkü Türkan'ın şehitliği şu an itibariyle bir kriterdir, tarihin yeniden düşünülmesidir ve bundan sonra başka bir Türkan'ın da başına aynısının gelmemesi için olup bitenden ders almamız gerekir.

Bizim Başkanımız çok önemli bir şey söyledi-ülkede demokrasinin tehdit altında bulunduğunu söyledi. Çünkü ilk defa uzun yıllardan beri ülkenin yönetiminde aşırı milliyetçiler yer alıyor ve bu da ülkemize hiçbir yarar getirmeyecek. Bu hükümet iktidardan düştü, çünkü değerlerden yoksundu. Önümüzdeki genel seçimlerde HÖH partisinin, ülkenin yönetiminde yeterli derecede yer alabilmesi için en az üçüncü siyasi güç olması beklentisi içindeyiz".

Türkan Çeşmesi Anıtı yanında yapılan anma mitinginde konuşan HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, "Onursal Başkanımız Dr. Ahmet Doğan'ın sayesinde 1989 yılında bizler birleştik ve bu hareketin adı Hak ve Özgürlükler Hareketi'dir. Bizler güçlü olduğumuzu hissettik, isimlerimizi geri aldık. Birlik içinde olduğumuz zaman güçlü olduğumuzu anladık. Ve kendi sorunlarımızı kendimiz çözmeye başladık, çünkü biliyoruz ki, bizim sorunlarımızı başkası çözemeyecek. Sorunlarımızı çözecek olan bizleriz" dedi.

Anma mitinginin sonunda Türkan çeşme anıtına çiçek ve çelenk konuldu. Mitingden önce ise konuklar, Türkan bebeğin mezarını ziyaret edip, ruhu için dua okudular.


DİĞER HABERLER