HÖH PARTİSİ’NİN GENEL KURULU DÜZENLENDİPazar, 13 Aralık 2009

HÖH PARTİSİ’NİN GENEL KURULU DÜZENLENDİ Üyelerinin çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH-DPS) genel başkanı Ahmet Doğan, Türkiye'nin, her alanda hızla gelişen bir ülke olduğunu belirterek, ''Türkiye, önümüzdeki 10-12 yıl içinde dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi arasında yer alacak'' dedi.

HÖH 7. Olağan Genel Kurulu, başkent Sofya'da Ulusal Kültür Merkezi'nde 12.12.2009 tarihinde yapıldı. HÖH lideri Ahmet Doğan, 800'ü aşkın delege ile yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce konuğun katıldığı genel kurulun açılışında yaptığı konuşmada, HÖH'ün gelecek 20 yıllık gelişim stratejisini ortaya koyması gerektiğini söyledi.
HÖH'un son dönemde aşırı milliyetçi çevreler tarafından ''düşman'' olarak gösterilmeye çalışıldığını belirten Doğan, ''Bu çevreler, ortaya koydukları düşmanlık tavrıyla Bulgristan'da HÖH ile ilişkisi olan herkese ve herşeye karşı nefret uyandırmaya çalıştılar'' diye konuştu.

HÖH karşıtı kampanyanın Türk karşıtı kampanyaya dönüştüğünü belirten Doğan, ''Maalesef ülkemizde gördüğümüz bu eğilim düşmanlık, nefret ve kin duygularını, hedefi olarak Türk kimliği, kültürü ve tarihine yönlendiriyor'' dedi.

HÖH'ün 20 yıl önce Komünist diktatör Todor Jivkov'un Türkler'e karşı giriştiği asimilasyon kampanyası döneminde ''silahsız direniş eylemi'' olarak kurulduğunu hatırlatan Doğan, Bulgaristan'da rejim değişikliğinin gerçekleşmesinde ve halkın demokrasiyle tanışmasında HÖH'ün büyük katkısı olduğunu bildirdi.
Doğan, son yıllarda artmaya başlayan Türk düşmanlığı üzerine kurulmuş politikalardan artık bıktığını ifade ederek, ''Yeter artık. Hak ve Özgürlükler Hareketi bundan sonra hiç kimsenin hedefi olmayacak. Bulgaristan, etnik uyum ve toplumlararası saygıyı yeniden kazanmalıdır'' diye konuştu.

-TÜRKİYE'NİN AB'YE KATILIMI -

Konuşmasında Türkiye'ye geniş yer veren Doğan, AB üyesi olan Bulgaristan'daki yaşam standardının AB üyeliğine aday olan Türkiye'nin çok gerisinde olduğunu söyledi.

Doğan, Türkiye'nin, gelişim konusunda ''örnek ülke'' olduğunu belirterek, ''Türkiye, bize kıyasla 2.5 kat daha hızlı gelişmektedir. Sanırım Türkiye, önümüzdeki 10-12 yıl içinde dünyanın en gelişmiş 10 ülkesinin arasında yer alacak. Eğer Avrupa Birliği Türkiye ve Rusya konusunda net bir tavır almazsa, AB projesi ortak bir ekonomik pazar veya Hıristiyan kulübü düzeyinde kalacaktır'' dedi. Doğan, ''Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'nin üyeliği konusundaki tavırları, başta tarihsel kimlik ve etnik uyum olmak üzere Avrupa'nın bugün sahip olduğu tüm değer sistemi önünde büyük bir sınav olacaktır'' dedi.

Doğan, konuşmasının son bölümünde ise kısa bir süre sonra HÖH Genel Başkanlığı'nı bırakacağının sinyalini verdi ve ''Yaşamımın 25 yılını Hak ve Özgürlükler Hareketi'ne verdim. Artık ayrılmanın zamanı gelmiştir'' diye konuştu.

Genel kurula konuk olarak katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da Bulgaristan'nın demokratik yapısına ve HÖH'ün misyonuna büyük değer verdiklerini belirterek, AK Parti iktidarı sırasında Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin hızla geliştiğini ve büyük başarılar elde edildiğini bildirdi.

Basına kapalı olarak süren HÖH Genel Kurulun ikinci ve üçüncü oturumlarında tüzükte değişiklikler yapıldı ve genel başkanlık seçimi yapıldı. Genel başkanlığa, seçime tek aday olarak giren Ahmet Doğan oybirliği ile yeniden seçildi.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER