HÖH, Türkçe eğitiminin garanti edilmesini istiyorÇarşamba, 26 Eylül 2012

HÖH, Türkçe eğitiminin garanti edilmesini istiyorHak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yönetiminin oturumundan sonra Genel Başkan Yardımcısı Lütvi Mestan, "Eğitim Kanunu tasarısı okullarda Anadili eğitiminin zorunlu olması garanti edilmeden kabul edilirse, HÖH milletvekilleri Parlamento Eğitim Komisyonundan ayrılacaklar" diye bildirdi. Sayın Mestan'ın ifadesine göre, böylece kanunda yer alan ayrımcı metinlerin sorumluluğunun kime ait olduğu bell' olacak. HÖH partisi Anadili derslerinin haftada 4 saat okutulmasının zorunlu olmasını istiyor. Kanun tasarısında ise seçmeli ders olarak haftada minimum 3 saat Anadili Türkçenin okutulması öngörülüyor.

Daha geçen hafta Parlamentoda Eğitim Komisyonu oturumu sırasında HÖH partisinden milletvekilleri kanunda Anadili eğitiminin zorunlu olmasının yazılmasını istediler. Fakat bunun yerine milletvekilleri, eğitim süreci sırasında çocukların Anadili ve koreografi derslerini de okuyabileceklerinin yazıldığı Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığı (MOMN) tarafından hazırlanan kanun varyantını kabul ettiler. Dün Eğitim Bakanı Sergey İgnatov, Lütvi Mestan'ın isteğini gelecek Parlamento seçimleri düşünülerek yapılan bir davranış olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili Sayın Mestan, "Temel hakların savunulması HÖH'nin sabit bir politikasıdır" dedi. Milletvekili, Bakan İgnatov'un şu anda yeterince Anadili öğretmenleri olmadığı görüşüyle de razı olmadı ve, "Bu sözleriyle Bakan, Anadili eğitimi için gereken organizasyonu sağlamadığını doğrudan doğruya itiraf etti" dedi.

HÖH partisinden Anadili Türkçe eğitiminin kanunla garanti edilmemesi durumunda sadece Eğitim Komisyonundan ayrılmakla kalmayacaklarını, Avrupa kurumlarından da yardım isteyeceklerine dair uyarıda bulundular.


DİĞER HABERLER