HÖH, Yablanovo’da Bulgarlaştırma süreci şehitlerini andıÇarşamba, 19 Ocak 2022

HÖH, Yablanovo’da Bulgarlaştırma süreci şehitlerini andı

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Kotel’in (Kazan) Yablanovo (Alvanlar) köyünde Bulgarlaştırma sürecine karşı protesto eylemleri sırasında şehit düşenlerin anısına yapılan anıt çeşmesine çelenk ve çiçek bırakarak şehitlere bir dakika saygı duruşunda bulundular. 19 Ocak 1985'te Yablanovo, zorla isim değiştirme ve asimilasyon girişimlerine karşı bir direniş merkezi haline geldi.

HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ahmedov, anma töreninde yaptığı konuşmada, “19 Ocak 1985’te yaşanan trajik olayları unutmamalıyız. Onlar, 1989 Mayıs olaylarının temelinde yatan bir süreçtir” diye kaydetti.

Törende eski milletvekili Taner Ali, HÖH Sliven (İslimye) İl Başkanı Mustafa Mustafov, Omurtag (Osmanpazarı), Vırbitsa (Vırbiçe) ve Ruen (Ulanlı) belediye başkanları Eşref Eşref, Merdin Bayram ve İsmail Osman, komşu ilçelerden ve tüm ilden onlarca HÖH üyesi ve destekçisi de hazır bulundular.

Ahmedov, “Ocak 1985'te en güçlü direniş Yablanovo'da gösterildi. Burada gözaltına alınan birçok kardeşimiz oldu. Onlar çok şey borçlu olduğumuz kardeşlerimiz, çünkü bazıları canlarıyla, bazıları özgürlükleriyle bedel ödedi, böylece bugün anavatanımız Bulgaristan NATO'ya, AB'ye üye olabildi” dedi.

HÖH Başkan Yardımcısı, “Anavatanımız Bulgaristan'da demokrasiye ilk adım Yablanovo'da atıldı” dedi.

Ahmedov, “Ancak 32 yıl sonra Bulgaristan'da kırmızı ışık tekrar yanıyor. Seçimler sırasında İçişleri Bakanlığının sadece belirli partilerin oy kazanması amacıyla seçim karargahı haline gelmesini izledik. Polis güçleri, halk milisi zamanlarına geri döndü. Polisler evlerimize girdi, savunmasız gruplardan engelli raporu olan kardeşlerimiz evlerimizde sorgulandı, onlara hangi partiye ve neden oy verecekleri soruldu” diye öfkesini dile getirdi.

“Her gün ve her saat demokrasi için mücadele etmeliyiz” diyen HÖH Başkan Yardımcısı, “HÖH olarak anavatanımız Bulgaristan'da demokrasinin ve devletin koruyucuları olmak boynumuzun borcu olmuştur” diye vurguladı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER