HÖH’ün ulusal kongresi ilkbaharda düzenlenecekCuma, 27 Kasım 2015

HÖH’ün ulusal kongresi ilkbaharda düzenlenecek  Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, "2016 yılında Nisan ayının sonunda veya Mayıs'ın başında HÖH Ulusal Kongresi gerçekleştirilecek. Kongrede HÖH Başkanı ve partinin yürütme organlarının üyeleri seçilecek" diye bildirdi.

Partinin bugünkü Merkez Konseyi toplantısında Ulusal Kongrede önce yapılacak yerel, ilçe ve il konferansların takvimi kabul edildi. HÖH'ün en son Ulusal Konferansı 19 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirildi. O zamanki konferans sırasında HÖH'ün ilk Başkanı Dr. Ahmet Doğan'a yönelik silahlı saldırı düzenlendi. Aynı konferansta Dr. Doğan parti başkanlığını Lütfi Mestan'a devretti. HÖH Milletvekilleri, gelecek ulusal konferansta Mestan'ın da başkanlığı başka birine devredeceğini ileri sürüyorlar.

Bugün Merkez Konseyin seçim sonuçlarının analizini ve değerlendirmesini yaptığı açıklandı.

Mestan, "Merkez Konsey'in değerlendirmesine göre HÖH'ün elde ettiği sonuçlar önceden belirlenen parti hedeflerini tamamen kapatıyor. Merkez Konsey, HÖH'ün son Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Konferansı'nda gerçekleştirdiği büyük atılıma son derece yüksek not verdi" diye kaydetti.

Mestan, "Bulgaristan'da bazı siyasi güçler HÖH'ün siyasi hayattan çıkarılmasından, kökünden kazınmasından bahsettiği sırada HÖH yerel yönetimde pozisyonlarını genişletmekle kalmayıp, ilk defa stratejik ve önemli bir adım atarak ALDE Başkan Yardımcılığı makamını kazandı. Bu HÖH'ün tutarlı Avrupa-Atlantik profiline sahip bir parti olarak ülkenin iç siyasetinde aldığı pozisyondan dolayı AB'nin bir takdiridir. AB'nde yaşanılan krizin bir unsuru olan mülteci krizine cevap niteliğinde kendi konseptini tanıtan tek siyasi parti olmamızdan kendime duyduğum özgüven içerisindeyim" dedi.

Mestan, tekrar iktidarın Vatansever Cephesi'nin yer almasından dolayı reformcu olmasının mümkün olmadığı görüşünü ileri sürdü. Mestan, "Bu iktidar formülünde ve muhtemelen AB karşıtı partilerle koalisyon kurulması halinde reformcu politika yürütülmesinin mümkün olmayacağına dair 5 Ekim 2014 tarihinde bulunduğumuz tahmin, yani bir yıl ve dört ay sonra HÖH'ün bu tezi daha da güncellik kazandı-artık tehlikeli bir güncellik" diye belirtti.


DİĞER HABERLER