HOŞGÖRÜ BAŞKENTİ KIRCAALİ, BALKANLAR'DAKİ KÜLTÜR VE TURİZM GEÇİTLERİNE DE EL ATTIPerşembe, 21 Ekim 2010

HOŞGÖRÜ BAŞKENTİ KIRCAALİ, BALKANLAR'DAKİ KÜLTÜR VE TURİZM GEÇİTLERİNE DE EL ATTI Balkanlar kültür ve turizm ağları Kırcaali'de tartışıldı

Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, "Balkanlar'daki Kültür Geçitleri - Trakya bölgesinde Kültür ve Turizm" uluslararası bilgilendirme toplantısına katıldı. "Girişimciler Kuluçka Merkezinde" gerçekleşen toplantı cumhurbaşkanının himayesi altında, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve belediye yönetimi ile "Doğu Rodoplar Kültür ve Turizm" Birliği ortak girişimiyle düzenlendi.

Çarşamba (20.10.2010) günü ilk defa bu kadar kapsamlı olarak üç ayrı ülkede bulunan Trakya bölgesinin turizm ve kültür geleceği tartışıldı. Trakya bölgesi sınırları içerisinde tarihin akışından ve de sahip olduğu kendi iç dinamiğinden bir de Rumeli bölgesi oluştu ve günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

Cumhurbaşkanı Pırvanov'un yanı sıra Bulgaristan adına ev sahibi konumundaki belediye başkanı Hasan Azis, "Doğu Rodoplar Kültür ve Turizm" Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Martin Neşkov, Bulgaristan Turizm Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Tsvetan Tonçev, Bulgaristan Otelciler ve Restorancılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Blagoy Ragin ve kazıbilimci Prof. Dr. Nikolay Ovçarov bildiri okudular. Bildiri okunmasının yanında bu kişiler çeşitli önerilerde bulunup, birçok ortak nokta olduğunu ve ortaklaşa projelerin yapılabileceğini belirttiler. Misafirler arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Cüneyt Yavuzcan'ın yanı sıra Türkiye'den, Yunanistan'dan, Rusya'dan ve Romanya'dan da çok sayıda misafir vardı.

Tarihi konumu itibarıyla birçok kültüre ev sahipliği yapan ve içinde eski çağlardan tarihi yapıtlar barındıran Trakya bölgesi, son dönemde gerek yurtiçi gerekse yurtdışından birçok kişinin odak ve ilgi noktası konumuna geldi. Oluşan bu dinamiği geliştirmek, pürüzleri ortadan kaldırmak ve sınırları temsili hale indirgemek için yapılan toplantıda, belediyelerin turizm ve kültür alanındaki deneyimleri de ele alındı.

Örnek olarak son dönemde Bulgaristan ile Yunanistan arasında açılan iki yeni sınır kapısı İvaylovgrad (Ortaköy) - Kiprinos (Sarmana) ve Zladograd (DARIDERE) - Termes (ILICA) iki ülke arasındaki turizmi olumlu etkilediği belirtildi. Bu örnekler E85 Kırcaali - Gümülcüne Karayolu (Makaz Geçidi) projesinin ne kadar önemli olduğunu göz önüne serdi. Avrupa Ülkeleri Arası No 9 Geçidi, Baltık Bölgesini Akdeniz ile buluşturacak.


Pırvanov, Trakya bölgesi kültür ve turizm geçidinin bir ağa haline gelmesini, bu yönde üç ülkenin ortaklaşa katılımıyla bir projenin yapılmasını önerdi. Aynı şekilde bu projenin yapıldığı halde sadece sanal ortamda kalmaması için kendisinin de bizzat yurtiçi ve yurtdışında tanıtacağını belirtti.

Hasan Azis, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'a altından yapılma Kırcaali Şeref Arması hediye etti. Teşekkür konuşması yapan Pırvanov, "her şeyden önce bana gösterilen nezaket ve saygıdan dolayı Kırcaali belediyesine teşekkür ediyorum. Bu şeref rozeti bana çok şey ifade ediyor. Çünkü cumhurbaşkanı olarak şehre ve bölgeye yaptıklarımdan dolayı her zaman buradaki halkın ve belediye yönetiminin düşüncelerini takdirle karşılamışımdır" diye konuştu.

"Girişimciler Kuluçka Merkezindeki" toplantı başlamadan önce Pırvanov binanın içinde sergilenen kültürel mekanlar ve arkeolojik keşifler sergisini gezdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER