Hükümet Karşıtı Protestolar Devam EdiyorCumartesi, 22 Haziran 2013

Hükümet Karşıtı Protestolar Devam EdiyorBulgaristan'da 9'uncu gününe giren hükümet karşıtı protestolar devam ediyor.

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize edilen gösteride protestocular, Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile kurduğu hükümetin istifasını istedi.

Sabah saatlerinde Halk Kültür Sarayı önünde toplanan yüzlerce gösterici, Avrupa Sosyalist Partisi (PES) ve BSP'nin lideri Sergey Stanişev'e karşı sloganlar attı.

BSP'nin eski komünist partisinin devamı olduğunu ima eden göstericiler, "Kızıl Çöplükler", "Mafya" ve "İstifa" diye bağırırken, PES ve Stanişev'e karşı ağır eleştiri içeren İngilizce ve Bulgarca pankartlar açtılar.

NDK'nın son katında PES kurultayına katılan AP Başkanı Martin Schulz ise Stanişev'e moral ve destek vermeye çalıştı.

Sculz, delegelere hitaben, "Stanişev, çok zor günlerde liderlik yapıyorsun. Hata yaptıklarında bunu itiraf edebilen lider pek az görülüyor. Bu davranışın dar görüşlü değil, düşünebilen, hatalarını kabul edebilen bir lider olduğunu gösterir" diye konuştu.

Martin Schulz, Avrupa Birliği'nin de zor günler yaşadığını, tehdit altında bulunduğunu belirterek, "AB'yi değiştirip şu anki halinden kurtarmak istiyoruz. Hep birlikteyken yalnız kalan her bir devletten çok daha güçlüyüz" ifadesini kullandı.

Stanişev de protestocuların taleplerini reddederken, şubatta istifa eden Boyko Borisov hükümetini eleştirip, Oreşarski hükümetine destek verdi.

BSP lideri Stanişev, kitle gösterilerin başlamasına neden olan Devlet Milli Güvenlik Servisi'nin (DANS) Genel Müdürlüğüne HÖH Milletvekili Delyan Peevski'nin atamasının geri çekildiğini, bu kararın hata olarak kabul edildiğini bildirmişti.


DİĞER HABERLER