Hükümetten müze, sanat galerileri ve kütüphanelere 10 milyon leva ek kaynakÇarşamba, 23 Aralık 2015

Hükümetten müze, sanat galerileri ve kütüphanelere 10 milyon leva ek kaynak  Bakanlar Kurulu, protesto gösterileri düzenleyen müze, sanat galerileri ve kütüphane çalışanlarına söz verdiği gibi 2016 yılında onların faaliyetlerini finanse etmek üzere 10 milyon leva miktarında ilave finansman tahsis edilmesi kararını aldı.

Yeni yıldan itibaren devlet müzeleri, sanat galerileri ve Sveti Sveti Kiril ve Metodiy Ulusal Kütüphanesine belediyelere bağlı kültür kurumlarına olduğu gibi görevli sayısı ve kapladığı metre alanına göre delege edilmiş bütçe sistemi uygulanmasına başlanacak.

Sendikaların daha önce yaptığı hesaplara göre yeni kaynaklar maaşların yüzde 22 oranında arttırılmasına yetecek. Kaynakların Kültür Bakanlığı ve Belediyelerin bu kurumlara ayırdığı bütçelere dağılımı yapılacak. Ancak müze, galeri ve kütüphane müdürleri bu paraları nasıl harcayacağına kendileri karar verecekler.

Kısa bir zaman önce bu sektörde çalışanlar, yeni yıldan itibaren ülkede ortalama işçi maaşıyla eşitlendirilmesi öngörülen düşük ücretlerini protesto ettiler. Onlar yürüttükleri faaliyetler için ilave finansman sağlanması ve 2017 yılında ülkede ortalama işçi maaşının miktarına ulaşacak şekilde maaşlarının aşamalı olarak arttırılmasını ısrar ettiler.


DİĞER HABERLER