Hürriyet ve Şeref Halk Partisi'nin 41. Millet Meclis Milletvekillerine çağırısıÇarşamba, 20 Şubat 2013

Hürriyet ve Şeref Halk Partisi'nin 41. Millet Meclis Milletvekillerine çağırısıSaygıdeğer milletvekilleri,
Sizlere iki haftadır halkın protestoları sürdüğü ve bugün itibariyle Başbakan Boyko Borisov'un Hükümeti istifa etmesi ile Bulgaristan olan üstü siyasi krize girmesiyle ilgi sesleniyoruz.

Halktan gelen istekler doğrultusunda, Siyasi iradeye hepinizi davet ederek, üçte ikili çoğunlukla anayasal çoğunluk oluşturulması için karar alalım ve 41. Millet Meclisi içerisinde Büyük Millet Meclisini toplayıp yeni Anayasa oluşturulması için oylama yapalım. Yeni Anayasa oluşturup devlet yönetiminde sivil toplum kuruluşların daha büyük katılımı oluşturabilecek ve karar almada yetki sahibi olabilecek ortam yaratalım. Yasama, Cumhurbaşkanlığı, Yargı ve Yürütme organlarını reform edilebilecek hale getirecek bir Anayasa düzenleyelim. Bulgaristan vatandaşlarına şu imkanları tanıyacak bir Anayasa düzenlenmesi:
- Yargı organlarının belirlenmesinde parti kotalarının kaldırılması;
- Yargı sisteminin temsilcilerinin doğrudan seçilmesi;
- Milletvekillerin sayısının azaltılması;
- Doğrudan demokrasinin uygulanabilmesi için referandumların koşulları kolaylaştırılması;
- Bulgaristan vatandaşları Anayasa mahkemesine doğrudan başvurma imkanları;
- Eski Devlet Gizli Servisinde görev aldığı ispat edilmiş şahısların yönetim pozisyonlarına geçmelerine izin verilmemesi.

Şimdiye kadar halk tarafından da kabul görmeyen uygulanan yönetim modelini değiştirecek tekliflerin değerlendirilerek vatandaşlarımızı tatmin edecek değişiklikleri kabul etmemiz.

Sayın Milletvekilleri, bu Millet Meclisi dahilinde şu seçim kanununun değişim tekliflerini de sizlerin dikkatine sunuyoruz:
- Sivil toplum ve partilerin adayları eşit başlangıcı olabilmesi için çoğunluk seçimin kabul edilmesi;
- Seçim sırasında partilerin temsilcilerine seçim sonuçlarının ıslak mühürlü kopyalarının alabilme imkanını verelim.
Kabul etmemiz gerekiyor ki halkın bu huzursuzluğu var olan bütün partilere ve yönetim statükosuna karşıdır. Bulgaristan'ın bugün ve yarınınki durumu bu Parlamento'da alınacak kararlara bağılı olarak Anayasa'nın bize verdiği hakların dahilinde yapılabilecekleri sizlere sunarak birleşmemiz için çağrıda bulunuyoruz.


20.02.2013
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Başkanı - Korman İsmailov
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Başkan Yardımcısı - Kasim Dal


DİĞER HABERLER