HÜZÜNLÜ VEDAÇarşamba, 21 Nisan 2010

HÜZÜNLÜ VEDADeğerli Ramadan Salifov Arifov- Direktor' un aramızdan ayrılmış olmasının derin acı ve üzüntüsünü yaşıyoruz.

Doğanın yeşile büründüğü, mis kokulu çiçeklerin gözümüzü, ruhumuzu şenlendirdiği bir bahar gününde acı bir haberle sarsıldık. Mevsimlerin en neşelisi artık hüzne teslim oldu.
12 Nisan 2010'da Hasanköylü Alioğullar sülalesinin ilk aydınlarından biri olan öğretmen Ramadan Arifov, nam-ı diğer Direktor, geçirdiği ani kalp krizi sonucu hayata veda etti. Merhuma dualarımız, acılı ailesine başsağlığı diliyoruz, mekanı cennet, ruhu şad olsun.

Peki, Ramadan Arifov kimdir?

- 08 Nisan 1932'de Hasanköy'de ( Kadınka'da) ailesinin ilk oğlu olarak hayata geldi.
- İlkokul 4'de kadar doğduğu köyde resmi olmayan okulda zamanın hocası yanında bitirdi. Bu süre zarfı içinde diploma alabilmek ve eğitimine devam edebilmek için Rusalsko ( Hotaşlı ) köyündeki okula her yıl bitirme sınavlarına girdi. Bir yıl da oradaki okulda okudu.
- 1946- 1948 yılları arasında ise Kırcaali'deki Merdese'de ( şimdiki Tarih Müzesi ) eğitimine bütün sıkıntılara rağmen devam etti.
- 1949- 1951 yıllarında Stara Zagora'daki Pedagoji Okuluna gitti. Her vatandaşın ( bu, tarlada çalışan köylümüz bile olsa! ) kendi haklarını savunabilmek için okuma- yazma bilmesi gerektiğini savunan Ramadan Arifov eğitimci olmaya karar verdi. 1952'de Komuniga'ya (Kuşallar) öğretmen olarak tayin edildi.
- 1953'ün Şubat ayında üç yıl sürecek vatani görevine " Trudovak" olarak başladı. Sırasıyla Smolyan sancağı, Borieva Maden Ocağı, Batak Barajı, ve Peşdere- Bratsigovo yolunda hizmet verdi. Asker ocağında gündüzleri işte, akşamları ise okuma- yazma bilmeyen asker arkadaşlarına ders verdi. Çünkü öğretmenliği, sadece meslek değil aynı zamanda görev edinmişti.
- 1956'da tezkere aldıktan sonra öğretmenliğe geri döndü. Aynı yıl Bezvodno ( Susuz ) köyü Dolaştır'dan ayrılarak ayrı bir belediye oldu. Yeni belediyenin temellerini atanlardan biri de Ramadan Arifov oldu. Bir yıl belediyede sekreterlik yaptı.
- 1957'de Hasanköy'e ( Kadınka ) öğretmen olarak atandı.
- Geçen Y.Y'ın 70'li ve 80'li yıllarında Bezvodno köyünün okulunda hem öğretmenlik hem de müdürlük yaptı. Lakabı da o yıllarda arkadaşları tarafından kondu. Sert ve disiplinli duruşu ardında insan sevgisi ve fedakârlık erdemleri saklıydı. Elinden gelen yardımı köylüsünden ve öğrencilerinden asla esirgemedi!
- Öğretmenlik görevi esnasında Haskovo Muallim Enstitüsü'nde Bulgarca- Rusça ve Tarih bölümünden başarı ile mezun oldu.
- 1984' de Bezvodno'da okul müdürü iken yaşadığı sıkıntılı ve onur kırıcı dönemi belleğinden asla silinememiştir. O yıl Kırcaali ilindeki Türklerin adları evvela Bezvodno'dan değiştirilmeye başlandı. Rejime karşı koymak imkânsızdır. Defalarca emniyet güçleri ve Çernooçene belediyesi tarafından çağırılan Ramadan Arifov'a defalarca baskı uygulandı. Ramadan öğretmen, aynı yıl Komuniga'daki emniyet müdürlüğünde 48 saat tutuklu kaldı. Muazzam baskı ve eziyet sonucu Alioğullar sülalesinden ilk onun adı değiştirildi. Bilinçli ve sorumluluk sahibi bir bireyin olan biteni kabullenmesi ve tepkisiz kalması mümkün değildir tabii.
- Demokrasi için her fırsatta mücadele eden Ramadan Arifov'un adalet hayali 1989'da gerçekleşti. Türklerin kendi benliği ile mutlu ve yaptıkları işlerde başarılı olmasını isteyen bir eğitimci için özgürlük ve adalet en büyük ödül olsa gerek!
- 1990'dan itibaren sırasıyla Tosçalı'nın Başevo köyü ( Hallar ), Jenda ve Jitnitsa köylerinde / Yordan Yovkov okulunda / öğretmenliğe devam etti.

Ramadan Arifov'un dürüstlüğü ve mesleki disiplini hem öğrencilerinin, hem de iş arkadaşlarının saygısını kazanmasını sağladı. Eğitimin öneminden her fırsatta bahseden Direktor'un okuttuğu öğrenciler öğretmen, doktor, ziraat mühendisi, hemşire, iktisatçı, ebe, gazeteci ve yazar oldular. Okuma sevgisi ve azim aşılayan hocalarına şükranlarını borç bildiler hep. Ramadan öğretmen, topluma yararlı bireyler yetiştirmiş olmanın gururunu daima kalbinde taşıdı!

Kanımca, her insanın hayatı, yaşamış olduğu dönemin tarihi hakkında pek çok ipucu vermektedir. Yeni nesil bunları bilerek cesaret ve ilham alabilmeli ve geleceğini daha iyi şekillendirmelidir. Dedelerimiz pek çok zor dönemlerden geçmiştir, ancak pes etmemiştir. Onlarla gurur duymak yetmez, başlattıklarını devam etmek düşer bizlere!


DİĞER HABERLER