İçişleri Bakanlığı, 12 emniyet il müdürlüğüne Roman asıllı görevliler tayin edecekCuma, 31 Temmuz 2015

İçişleri Bakanlığı, 12 emniyet il müdürlüğüne Roman asıllı görevliler tayin edecekİçişleri Bakanlığı (MVR) Emniyet Genel Müdürü Kıdemli Komiser Hristo Terziyski, "İçişleri Bakanlığı Romanca bilen görevliler tayin edecek" diye bildirdi. Kıdemli Komiser Terziyski, Demokrasi Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen suç kurbanlarına ilişkin tartışmada yer aldı.

Yeni görevliler, Romanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde 12 İçişleri Bakanlığı Emniyet İl Müdürlükleri'nde görevde bulunacaklar. Şimdilik proje, Montana, Vratsa, Pleven, Loveç ve Blagoevgrad (Yukarı Cuma) olmak üzere beş ilde başlatılacak.

Romanların başvuruların kabul edildiği bölümlerde çalışacaklar ve okuma yazması olmayan vatandaşlarına şikayet dilekçesi ve ihbarda bulunmaları ve suçların araştırılmasında tanıkların ve zanlıların ifadelerinin alınmasında yardımcı olacaklar.

Bu görevliler polis olmayacaklar, çünkü onlara göreve hazırlık kursundan geçmeleri şartı koşulmayacak.

Bir ay önce İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, MVR'nin toplumsal düzenin korunması için Romanlar arasından memurlar görevlendireceğini duyurmuştu. Bakan bu açıklamayı başkentin Orlandovtsi semtinde Bulgarlar ile Romanlar arasında yaşanan gerginlikle ilgili parlamenter grupların temsilcileriyle görüşmesinden sonra yapmıştı.


DİĞER HABERLER