İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Kalin Georgiev, Kırcaali Emniyeti'ni övdüÇarşamba, 27 Mart 2013

İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Kalin Georgiev, Kırcaali Emniyeti'ni övdü İçişleri Bakanlığı (MVR) Genel Sekreteri Kalin Georgiev bugün Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü'nün 2012 yılına ilişkin raporuyla tanışmak amacıyla Kırcaali'deydi. İl Emniyet Müdürü Komiser Valeri Baranov'un sunduğu geçen yılki faaliyete ilişkin analiz raporunu dinledikten sonra Georgiev, basın mensuplarıyla da görüştü.

Kırcaali'deki polisin faaliyetine ala notu veren Georgiev, emniyet güçlerinin İçişleri Bakanlığı için öncelik taşıyan aile ortamında işlenen suçların azaltılması ve yalnız yaşayan yaşlı kişilere karşı işlenen suçların açığa çıkması için çaba gösterdiklerini kaydetti. MVR Genel Sekreteri, bunun İtfaiye Daire Başkanlığı ile işbirliği içerisinde bu tür insanların kimliklerini tespit edip durumları hakkında bilgi sahibi olunmasıyla mümkün olduğunu belirtti.

Sosyal hizmet çalışanlarıyla ortak nöbet tutmaları için hazırlıklar yapılıyor. Kalin Georgiev, "Böyle durumda bulunan insanlara devletin ve Emniyet'in gösterdiği şefkat daha da iyi görülüyor" diye vurguladı. Reşit olmayanların işlediği ve onlara karşı işlenen suçların azalması sebebiyle İl Emniyet Müdürlüğü'nü övdü. MVR Genel Sekreteri, gerçekte bu tür suçlara rastlanmadığını belirtti.

Kırcaali'de kamu kasalarına yönelik soygun girişiminde bulunan Slavço Megerov-Magera'nın yakalanmasını başarı olarak niteledi. Bunun organize ağır suçlara karşı başarılı bir mücadele örneği olduğunu söyledi. Kalin Georgiev, bunun İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki tüm birimlerin iyi çalıştıklarının göstergesi olduğunu vurguladı. O, il savcısının da polis memurlarını bu iş için övdüğünü paylaştı.

Georgiev, başka bir örnek olarak İl Emniyet Müdürlüğü'nün çabası sonucunda 63 kez ehliyetsiz araba sürerken yakalanan ve ceza makbuzu kesilen birinin mahkum ettirilip şu anda hapiste yattığını dile getirdi. Onun gibi sistematik bir şekilde ehliyetsiz araç kullanarak, Kırcaalilerin hayatını tehlikeye sokan daha iki kişinin de mahkum edildiklerini belirtti.

Kalin Georgiev, hızlı ve acil soruşturmalar konusunda İl Müdürlüğü'nü eleştirerek, bu tür soruşturmaların arttırılmasını istedi. Savcılıktan alınan verilere göre 130 davanın tekrar soruşturulması istendiğini göz önünde bulundurarak, soruşturmaların daha büyük titizlikle yürütülmesini emretti. Kalin Georgiev, Ekonomik Suçlar Bürosu'nun işini de eleştirdi. O, şehirdeki tefecilere karşı örneklik bir operasyon yapıldığını belirtti, fakat uzmanlaşmış savcılıkla çalışmalarda ilerleme olmadığına dikkat çekti. Ekonomik Suçlar Bürosu'nun ciddi imkanlara sahip olması gerektiğinin altını çizdi.

Kalin Georgiev, Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü'nün gittikçe daha az özel istihbarat teknikleri kullandığını ve bunun da soruşturmaların daha kaliteli yapıldığının bir işareti olduğunu kaydetti. Bundan böyle şüphelilere yönelik kanunun izin vermesine rağmen soruşturma başlatılmadan önce telefon dinlenmesi gibi özel istihbarat tekniğine başvurulmayacağına kanaat getirdi.


DİĞER HABERLER