İktidardaki Bulgaristan Sosyal Partisi lideri Sergey Stanişev, Kırcaali'yi ziyaret ettiÇarşamba, 23 Nisan 2014

İktidardaki Bulgaristan Sosyal Partisi lideri Sergey Stanişev, Kırcaali'yi ziyaret etti Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) de ortak olduğu hükümeti kuran Bulgaristan Sosyal Partisi (BSP) lideri ve Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Başkanı Sergey Stanişev, bugün Kırcaali'yi ziyaret etti.

Kırcaali Valiliğinde yerli iş adamlarıyla görüşmeden önce düzenlenen basın toplantısında Stanişev, vefat eden Kırcaalili milletvekili Dimço Mihalevski'nin mezarını ziyaret ettiğini açıkladı. Bundan önce ise Paskalya münasebetiyle Kırcaali'nin Merkez Kilisesini ziyaret ettiği ve Hıristiyan Cemaati başkanı Peder Petır Garena ile görüştüğü belli oldu.

Dün gece eşi Mariya'yı kaybeden ünlü Bulgar sinema oyuncusu Stefan Danailov'un selamlarını ileten Stanişev, partideki tüm arkadaşlarının onu bu zor günlerinde yalnız bırakmamak için elinden geleni yapacaklarını söyledi.

Stanişev, hükümetin 2020 yılına kadar ülkenin sanayileştirilmesine yönelik bir program hazırladığını ve mayıs ayında ele alınacağını söyledi. Program kalıcı iş yerleri açılmasını ve vatandaşların iyi gelirleri olmasını hedefliyor. Sanayileştirmenin Avrupa Birliğinin de birinci önceliği olduğuna dikkat çekti.
Programın geniş çaplı kamu tartışması yapılacağına vurgu yaptı. Sanayileşmenin 1-2 yılda gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Stanişev, sosyalizm döneminin geri getirildiği şeklinde alay konusu olduğunun, fakat geleceğin bunda olduğunu söyledi. Hükümetin üretim ve sanayi yatırımlarına yönelik bürokrasinin azaltılması, Rusçuk'ta olduğu gibi sanayi bölgeleri oluşturulması ve devlet mülkiyetinin daha iyi yönetimi gibi konkre önlemler belirlediğini açıkladı.
Enerji sektörüne vurgu yapılacağını ve Belene ile Kozloduy nükleer santralleri projelerinin gerçekleştirilmesinin gerekli olacağına dikkat çekti.

Kırcaali bölgesinin de bu sanayileştirme programının kapsamına gireceğini, fakat tüm ülkede en büyük sorunun kadro yetersizliği olduğunun altını çizdi. İşsizlikle mücadele edildiğini, fakat yeni 40 bin işyerleri açılmış olsa da, iyi profesyonel yeterliliğine sahip olmadığından dolayı iş piyasasından çekilenlerin sayısının daha fazla olduğunu kaydetti. Bu soruna hükümetin uzun vadeli sanayileştirme programında çözüm aranacağını belirtti. Almanya model alınarak, eskiden "tehnikum" adıyla bilinen geniş kapsamlı meslek eğitimi verilen liselere geri dönüleceğini ifade etti.

Bu bağlamda Kırcaali Valisi Biser Nikolov, bu sanayileştirme politikasının Kırcaali'de de izlendiğini kaydederek, yılsonuna kadar Kırcaali'de yeni kurulacak Çinko Fabrikasının inşaatına başlanacağını kaydetti. Projenin üstenci şirketiyle yapılan sözleşmenin imzalandığını ve yeni tesisin inşaatına hazırlık çalışmalarının yapılacağını belirtti. Bir ay içinde ise Türk Teklas Şirketinin Kırcaali'de üçüncü fabrikasını açacağını paylaştı. Bununla birlikte şehirde Güney Sanayi Alanı kurulmasına yönelik çalışılacağı belli oldu. Nikolov, Eğitim Müfettişliğinde görevli uzmanların şirketlerle ortaklaşa olarak bölgede gerekli kadrolar konusunda araştırma yaptıklarını ve sonuçlara dayanarak meslek okullarında gerekli kadroların sağlanması için ek sınıflar açılacağına dikkat çekti.

Stanişev, gelecek yıl Kırcaali'nin Çevre Yolu projesinin hükümetin önceliklerinden biri olacağını vurguladı. Bu yılın sonuna kadar teknik projenin tamamlanması bekleniyor. Stanişev, Makas yolunda araç trafiğinin yaza kadar üç misli artacağını tahmin ediyor. Vali'nin Makas yolunun açılmasının bölgeye yararlarının artık hissedilmeye başlandığını söylediğini paylaştı. Bu yüzden bölgenin ekonomik yönden canlanmasına sevindiğini ifade etti. Doğu Rodoplara gelenlerin Perperikon Kalesini de ziyaret ettiklerini ve böylece bölgede turistlerin artmasının ümit verici olduğunu dile getirdi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Stanişev, HÖH partisi ile kurulan koalisyonun olumlu yönleriyle birlikte, olumsuz yönleri de olduğunu kaydetti. Bu hükümet ortaklığının, ülkeyi çöküşe sürükleyen Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisi döneminden sonra parti çıkarları adına değil de, Bulgaristan'ın çıkarları adına oluşturulması gerektiği için oluşturulduğunun altını çizdi.


DİĞER HABERLER