İlaçların kanun dışı ihracatı fiyatların yükselmesine sebep oluyorSalı, 29 Mart 2011

İlaçların kanun dışı ihracatı fiyatların yükselmesine sebep oluyor  Eczane Sahipleri Derneği Başkanı Nikolay Kostov, doktorun yazılı tarifi olmadan eczanelerden satın alınan yaklaşık 80 ilacın Bulgar piyasasından yok olduğunu, başka ilaçların ise %15-20 pahallılaştığını bildirdi. Sebebin ilaçların kanun dışı Bulgaristan'dan yeniden Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihraç edilmesi olduğu açıklandı. Eczaneciler, Bulgaristan'da daha düşük fiyata aldıkları ilaçları başka ülkelerde iki veya üç misli yüksek fiyata satmak üzere kanun dışı ihraç ediyorlar. Bu yolsuzluk karşısında ilaç üreticileri ürünü Bulgar piyasasından ya geri alıyorlar, ya da fiyatını yükseltiyorlar.
Nikolay Kostov, "Eğer Bulgaristan'da bir ilaç 5 Leva tutuyorsa, Almanya'da aynı ilacı üretici 20 Levaya satabilir" diye açıklık getirdi. Eczaneci, "Böylece ilaç fabrikaları gelirlerini kaybediyorlar, çünkü ürününü daha yüksek fiyat koydukları ülkelerde satışlar azalıyor. Kanuna uygun ihracatçılar tarafından, kanun dışı ise eczaneciler tarafından yapılıyor" diye belirtti.
Eczane Sahipleri Derneğinden, bu sürecin durdurulması için ilaç satılışının ve ihracatının yolu akaryakıtlarda olduğu gibi kontrol edilmesini ısrar ediyorlar. Eczaneciler, ilaç kaçakçılığı yapanların önünü kesmek için, ürünün distribütör, gümrük ve eczanelere varıncaya kadar kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorlar.
Kanun dışı ilaç ihracatı genellikle Polonya, İngiltere ve Almanya'ya yapılıyor.


DİĞER HABERLER