İldeki Belediye Başkanları, Başbakan Yardımcısı Bobeva ile görüştüCuma, 25 Temmuz 2014

İldeki Belediye Başkanları, Başbakan Yardımcısı Bobeva ile görüştüKırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan ve Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif, Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva ile "Yünanistan-Bulgaristan Sistemlerarası Gaz Bağlantısı" kurma projesi ve bağlantı güzergahı dahilinde mülk sahiplerine tazminat konularını görüştüler.

Kırcaali Belediye Meclisinin son oturumunda, mülk sahiplerinin 36 itiraz dilekçesinden dolayı "Yunanistan-Bulgaristan Sistemlerarası Gaz Bağlantısı" kurma projesinin imar planının onaylanması ertelendi. Bu erteleme Kirkovo ve Momçilgrad belediyelerinde de gerçekleşti.

Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali belediyesi sınırları içinde projenin 16 köy ve Kırcaali şehri arazilerini kapsadığını açıkladı. Bulgaristan sorumluluğu altındaki hat Makas geçidinden başlayıp, Kırcaali belediyesi arazilerinin 31.378 km. alanını kapsamaktadır. Projeye dahil olan toplam 648 arazinin toplamı 905 dekardır, bunlardan yaklaşık %30'u devlet, belediye veya kamu kuruluşlarına ait arazilerdir.

Hasan Azis: "Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva ile yaptığımız görüşme esnasında itiraz edenlerin haklarını korumak için tüm olanakları gözden geçirdik. Teklifimiz üzerine Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı 25 Temmuz'da, yeni bir görüşme düzenlemeyi ve bu görüşmede belediye meclisi üyelerinin ile itirazda bulunan arazi sahipleri yer almasını kabul etti. Onların taleplerinin yerine getirilmesi için ısrarda bulunacağız" diye açıkladı. Üç belediye başkanı da bölgemizde bu projenin gerçekleştirilmesi çok önemli olduğunu ve muhakkak gerçekleşmesi gerektiğini de belirtmişlerdir.


DİĞER HABERLER