İlhan Küçük, Kamala Harris’e “hayvan” diyen Bulgar milletvekilini AK'ye şikayet ettiPerşembe, 19 Mayıs 2022

İlhan Küçük, Kamala Harris’e “hayvan” diyen Bulgar milletvekilini AK'ye şikayet etti

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu (AP) Milletvekili İlhan Küçük, nefret söyleminin kullanımına karşı başlattığı eylemler konusunda AP'deki çeşitli siyasi gruplardan büyük destek alıyor.

Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE Partisi) Eş Başkanı İlhan Küçük, Avrupa Parlamentosu'ndaki mesai arkadaşları arasında nefret söylemi kullanımının yanı sıra siyasi tartışmalarda aşağılayıcı ve ayrımcı bir dil kullanımının artması nedeniyle Avrupa Komisyonu'na bir mektup yazma girişiminde bulundu.  

Şikayetin nedeni, Halk Meclisi kürsüsünden yabancı bir devlet görevlisi, yani ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e karşı aşağılayıcı ifadeler kullanmaya cüret eden Yeniden Doğuş Partisi lideri Kostadin Kostadinov'un konuşmasıydı.

Avrupa Komisyonu'nun Değerler ve Şeffaflıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Vera Yourova ve AB Adalet Komiseri Didier Reynders'a yazılan mektupta şu ifadeler yer aldı: “Kostadin Kostadinov, Meclis kürsüsünü ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e kaba ve kabul edilemez bir şekilde atıfta bulunmak için kullandı, onun adıyla kaba bir şekilde alay etti ve daha sonra ona "hayvan" diyerek hakaret etti. Bir politikacıdan daha kabul edilemez bir davranış hayal edemeyiz, ancak ne yazık ki Avrupa’daki siyasi ortamda böyle bir tutum sergileyen tek politikacı o değil”.

Küçük, nefret söylemini araç olarak kullanan politikacılar sorunu üzerinde ciddi olarak durulması ve mesai arkadaşlarıyla birlikte Avrupa Komisyonu'na daha sert önlemler alma girişiminde bulunması çağrısında bulunuyorlar. AP milletvekilleri, Avrupa Komisyonu'na yazdıkları mektupta, Başkan Ursula von der Leyen'in AB'nin suçlar listesini Avrupa'da yükselişte olan nefret söylemi ve nefret suçlarını içerecek şekilde genişletme girişimine desteklerini de ifade ediyorlar.


DİĞER HABERLER