İlhan Küçük Srebrenitsa Katliamı kurbanlarını andıPazartesi, 06 Eylül 2021

İlhan Küçük Srebrenitsa Katliamı kurbanlarını andı

Hak ve Özgürlük Hareketi (HÖH) partisinden Avrupa Birliği (AB) Milletvekili İlhan Küçük, Temmuz 1995'te İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana Avrupa'daki en büyük savaş suçunun işlendiği Bosna Hersek'in Srebrenitsa kasabasında soykırım kurbanları anıtına çiçek bırakarak kurbanlarının anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.  Erkekler ve çocuklardan oluşan 8 000'den fazla Bosnalı Müslüman'ın öldürülmesi, Birleşmiş Milletler Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soykırım olarak sınıflandırıldı.

İlhan Küçük, “Bu, Avrupa'nın yakın tarihinin konuşulması zor, çok üzücü ve acı bir sayfasıdır. Bugün önemli olan bu suç olayından alınması gereken derslerin alınmış olmasıdır. Dünyanın Srebrenitsa Katliamı’nı bilmesi gerekiyor ki bir daha böyle bir şeyin olmasına izin vermeyelim. Şimdi Bosna-Hersek geçmişle yüzleşmeli ve geleceğe bakmalıdır. Ülke uzun bir yol kat etti ve AB, Batı Balkan ülkelerine olan ilgisini sürdürüyor, çünkü reform yönündeki aynı cesur adımlarla devam ettikleri sürece AB'ye her zamankinden daha yakındırlar” dedi.

Adını “Renew Europe” olarak değiştiren Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Partisi Eş Başkanı İlhan Küçük, ayrıca bazı politikacıların Srebrenitsa Katliamı ile ilgili gerçeği inkar etmeye devam ettiğini, ancak Srebrenitsa Katliamı’nın iki uluslararası mahkeme tarafından tanınan Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı sonrası tek soykırım vakası olmaya devam ettiğini vurguladı. AP Milletvekili, gittikçe daha fazla ülkenin Srebrenitsa Katliamı’nı kınayan ve 8 000'den fazla erkek ve oğlan çocuğuna karşı soykırım olarak tanıyan kararları oylamasının memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

3 Eylül 2021 Cuma günü ALDE Eş Başkanı İlhan Küçük, Avrupa'nın geleceği üzerine Saraybosna'da düzenlenen bir dizi toplantının ilkinde yer aldı. Tartışmalar, maalesef birkaç ay önce vefat eden ALDE Başkanı Hans Van Balen'in anısına düzenleniyor.

İlhan Küçük, toplantıda yaptığı konuşmada, “Pandemi, AB'nin etkili olması için hepimizin birlik olması ve iyi bir koordinasyon içinde çalışması gerektiğini gösterdi. Gelecek nesillerin geleceği için çalışmalıyız. Bu konferans, AB’yi bizler, vatandaşları için çalışan ve etkili olan bir birliğe dönüştürmek için bize büyük bir fırsat sunuyor. Ve halktan gelen tüm bu güzel fikirler kurumlara ulaşmayı başarıp AB’nin politikaları kapsamında uygulanırsa, o zaman hepimiz en çok kazananlardan olacağız” diye kesin bir tonla konuştu.


DİĞER HABERLER