İnek sütünün % 47’si Avrupa Birliği standartlarına uygunSalı, 19 Nisan 2011

İnek sütünün % 47’si Avrupa Birliği standartlarına uygunTarım ve Gıda Bakanlığı'nın "Besiciler" Müdürlüğünde uzman olan Polina Marina, Bulgaristan'da üretilen inek sütünün % 47'sinin Avrupa Birliği'nin (AB) kalite ve tüketicilerin güvenliği açısından standartlarına uyduğunu söyledi.
Marina, "İnek sütü, yaklaşık 4 000 çiftlikten elde ediliyor. Onların sayısı büyük üretim oranına göre fazla değil" diye yorumladı.
Ülke genelinde inek sütü üretilen toplam 76 000 çiftlik mevcut. En çok çiftlik Plovdiv, Sliven, Yambol ve Dobruca bölgelerinde bulunuyor. Uzmanlara göre, sığır bakımı için en güzel koşullar oralarda bulunuyor. Çiftliklerde süt ineklerinin ortalama sayısı artıyor ve bu durum uzmanlara göre sektörün yeniden yapılanmasına güvenli garanti veriyor.
Tarım Bakanlığının verilerine göre, yedi yıl önce çiftliklerin çoğu 60 senelikmiş ve sadece bir ineğe bakılırmış. Şimdi ise çiftliklerin sayısı azalıyor, fakat büyüklükleri artıyor. Yakın zaman öncesi ortalama bir çiftlikte 1,5-2 inek beslenirken, şimdi 4-5 ineğe bakılıyor.
Marina, "İnek sütü Avrupa Birliğinde en çok tüketilen ham maddedir. Hemen hemen tüm taze süt ürünleri inek sütünden elde ediliyor" diyor.
Onun ifadesine göre, diğer- koyun, keçi ve manda sütlerinin çoğu uzun süre olgunlaşan özel peynirler için kullanılıyor. Bu ürünler için standartlar çok daha düşük, Bulgaristan onları 2007 yılında savundu.
Marina, "Kaliteli süt üretimi payının yükselmesi için ülkede sayısı 23 127 olan üçüncü sınıf çiftliklere Kırsal Bölgeleri Geliştirme Programının 121 önlem üzere aday olmalarını öneriyoruz" dedi.
Uzmanın ifadesine göre, bu önlemde "Süt" sektörü için üreticilerin mali yardımını artıran ulusal ödeme sağlandımıştır. Şu ana kadar mali yardım % 40 ile % 60 orandaydı, şimdi ulusal ödemeyle birlikte % 75'e kalkıyor. Devlet uzmanları, inek sütünün standarda erme süresi ertelenmiş olarak, bu yılsonunda sona ereceğini hatırlatıyorlar. Fakat yatırım yapan tüm çiftçilere rahatça işlerini bitirip, birinci sınıf çiftliğe geçmelerine imkan verilecek. Uzmanlar, bunu hala yapmayanların şimdi yatırım yapmalarını öneriyorlar.
Haziranda bu yönde yeniden belge ve projeler kabul edilecek. Tarım Bakanlığından daha büyük yatırım aktivitesi olmasını bekleniliyor. Üçüncü sınıf çiftlikler, eğer modernleştirme niyetine girmemişlerse, kapatılacaklar. Uzmanlar, gereken yatırımın 3 500 Euro civarında olup, süt üreticilerine yük olmadığını belirtiyorlar.
"Genç Çiftlikçi" Programına yoğun ilgi ifade ediliyor. Tarım ve Gıda Bakanlığı'nın "Kırsal Bölgeleri Geliştirme" Müdürlüğünde uzman Diyana Trifonova, bu önleme ayrılan bütçenin harcandığını ve tüm onaylanan projelerin ilk ödemesinin yapıldığını bildirdi.
Onun ifadesine göre, her genç çiftlikçi ilk ödemede 12 500 Euro'nun Bulgar parası karşılığını alıyor. Trifonova, "Eğer üretimde minimum üç ekonomik birimi artış olursa, genç çiftlikçi ikinci ödemede her birim için 2 500 Euro para alacak" dedi.
Tarım ve Gıda Bakanlığı tarım üreticilerini teşvik etmek amacıyla Kırsal Bölgeleri Geliştirme Programının önlemleri üzere ülke genelinde güçlü bilgilendirme kampanyası sürdürüyor.DİĞER HABERLER