İngiltere, AB vatandaşları için kimlik kartları yürürlüğe sokacakÇarşamba, 27 Şubat 2013

İngiltere, AB vatandaşları için kimlik kartları yürürlüğe sokacakİngiltere sınırlarında bulunan tüm Avrupa Birliği vatandaşları için zorunlu olarak yeni tür kimlik kartı yürürlüğe sokacak. İngiltere'de Göç İşlerinden Sorumlu Bakan Mark Harper, bu ay dana önce Bulgar, Romen ve diğer AB vatandaşlarına özel kimlik kartı çıkarılması için yeni şemanın yürürlüğe sokulmasının görüşüldüğünü açıkladı. Harper, Avrupa ülkelerinden İngiltere'ye gelen herkese 55 pound karşılığında sosyal yardımlar dahil olmak üzere kamu hizmetlerine ulaşım sağlayacak bir kimlik kartı çıkarılmasını önerdi.

Harper, zorunlu yapılan kayıt göç servislerini insanların ülkeye okuma, çalışma veya devletin hesabına bakılmaya mı geldiklerinin tespit edilmesini kolaylaştıracağını düşünüyor. Bakan, "Böylece ülkeye gelenlerin sadece sosyal yardımlar alıp veya başka imkanlardan faydalanmalarından başka tam olarak ne yaptıkları öğrenilecek" diye ileri sürdü.

Bu uygulama İngiltere'de önümüzdeki yıldan itibaren serbest çalışma hakkı sahibi olacak sadece Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarına değil, tüm AB vatandaşları için geçerli olacak. Son istatistik verilerine göre İngiltere'de AB'nden 2,5 milyon vatandaş ikamet ediyor.
Londra'dan bir milletvekili, prensip olarak Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarına yönelik olan bu tedbirin Avrupa'nın diğer kısımlarında Britanyalılara karşı tepki verilmesine sebep olmasından endişe duyduğunu dile getirdi.DİĞER HABERLER