İNİSİYATİV KOMİTESİ, KIRCAALİ BÖLGESİNDE İMZA KAMPANYASI BAŞLATTISalı, 20 Nisan 2010

İNİSİYATİV KOMİTESİ, KIRCAALİ BÖLGESİNDE İMZA KAMPANYASI BAŞLATTIDün Kamu İnisiyatif Komitesi, Kırcaali iliinin yedi belediyesinde "Normal İş Ortamları - Güçlü Bölge Yönetimi" başlığı altında imza kampanyası başlattı.
Bu belgede yönetimin her aşamasındaki ihlallere ve örgütlü suçlara karşı, yönetimin her aşamasında objektif ve karşılıklı denetime, Bulgaristan vatandaşlarının güvenliği ve insan haklarının korunmasına "EVET" deniliyor. Aynı zamanda komite, siyasi amaç güden denetimlere ve bölge yönetimi temsilcilerine yönelik aceleci suçlamalara karşı koymakta. Belgede daha: "Son aylarda gövde gösterisi denetimleri ve gürültülü suçlamalara şahit oluyoruz. Bu da suçlamalarla ilgili yargıtayın kararından önce medya ve parlamento tribünlerinden yapılmakta." yazıyor.
Bu belgede "siyasi amaçlar, siyasi baskı, bölge yönetiminin itibarını düşürmek gibi amaçlar güderek gövde gösterilerine ve yargının görevlerini üstlenmelere" karşı gelinmekte. İmza kampanyası Nisan ayının sonuna kadar devam edecek ve sonra da tüm önemli kurum ve kuruluşlara sunulacak: Millet Meclisine, Cumhur Başkanına, başbakanlığa ve Başbakan Boyko Borisov'a, Ulusal Kamu Denetçisine, Avrupa Parlamentosu Bulgaristan Vekillerine ve Bölgeler Komitesine.
İnisyatif Komitesinin Başkanı Dr. Niyazi Şakir: "Hükümet dışı organizasyonlardan ve iş adamlarından da destek bekliyoruz" dedi. Niyazi Şakir ve komite üyeleri, imza kampanyasının komşu ilçelerden de destekleneceğini umut ettiklerini bildirdiler.
İlk olarak belgenin altına imzasını Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis attı. Ona göre bu inisiyatif, ülkede gerçekleşen siyasi olaylara yönelik önemli bir kamu tutumudur. Son zamanlarda bölge yönetimi temsilcilerine suç aşılama olayları olduğunun da altını çizdi. Sayın Azis, imza kampanyasının tüm belediyeler tarafından desteklenmesini beklediğini belirtti.


DİĞER HABERLER