İnşaatından 200 yıl sonra Topallar Camisi yenileniyorSalı, 24 Haziran 2014

İnşaatından 200 yıl sonra Topallar Camisi yenileniyorArdino (Eğridere) İlçesi'nde bulunan en eski camilerinden biri olan Hromitsa (Topallar) köyündeki caminin onarım çalışmalarına başlandı. Mabedin çatısı ve ahşap doğramalar PVC doğramalarla değiştirilecek.

Yenilenen camide eski ev eşyaları ve toplumsal belgeci fotoğrafların yer alacağı sergi oluşturulacak. Evsiz kimselerin geceleyebileceği misafir odası bulunacak.

Caminin yeniden yapılandırılmasına dair çalışmaların Eylül ayının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. O zamana kadar cami ibadete kapalı olacak. Caminin tamiratının ana sponsoru 1971 yılında Hromitsa köyünden Bursa'ya ailesiyle birlikte göç eden 55 yaşındaki Bestami Yeşilbahçe'dir. Onun dışında caminin onarılması için Bestami'nin kardeşleri Zülkef, Basri ve Mümün ve Cebel (Şeyh Cuma) bölgesinden göç eden Bursalı işadamı Ferudun Kahraman'ın da katkıda bulunmuşlardır.

Bursa'da emekli olan Bestami Yeşilbahçe, "Doğup büyüdüğümüz köyde hayat olmasını arzu ediyoruz. Burada dünyaya geldik, her zaman yardımcı olmaya hazırız. İbadet yerleri birliğin, beraberliğin ve hayatın sembolüdür. Camilere bakım yapmak her birimizin görevidir. Burada yaşamasak da, dünyaya geldiğimiz yerlerde mevcut her sorun için sorumluluk taşıyoruz" dedi. Uzun yıllar Kadastro ve Mülkiyet Şube Müdürü olarak görevde bulunmuştur. Evli, iki çocuk babası olan Bestami Yeşilbahçe, Hromitsa köyünde su boru hattını yenilemeyi öngörüyor.

Yerlilerin halkın ifadesine göre Hromitsa Camisi 1810-1820 döneminde inşa edilmiştir. Bölgede en küçük ölçülerde demir minaresi var.

Bogatino (Çorbacılar) köyü muhtarı Özcan Mahmut, "Özellikle yaz aylarında burada Cami Müslüman Encümenliği tarafından köy sakinlerinin desteğiyle köy mevlitleri düzenleniyor. Ramazan ve Kurban bayramlarında da cami ibadete açılıyor. O zaman etraf köylerden ve Türkiye'den çok sayıda misafir geliyor. Camiye gelenler bakımı için para bağış ediyorlar" dedi.

Muhtar, Hromitsa köyü sakinleri ve bizzat kendi adına cami için yapılan destekten dolayı sponsorlara ve ayrıca Ardino Belediye yönetimine de inşaat malzemeleri tedarikinden dolayı kalbi şükranlarını sundu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER