Irkçı parti liderine seçim gününde propaganda yapma cezasıCuma, 30 Ekim 2015

Irkçı parti liderine seçim gününde propaganda yapma cezasıMerkez Seçim Komisyonu'nun (MSK) dün aldığı kararlarla seçim gününde propaganda yapmaktan dolayı adı sürekli olaylara karışan aşırı ırkçı Ataka partisinin lideri Volen Siderov'a iki ve partisinin televizyonu Alfa TV'ye bir olmak üzere toplam üç para cezası verdiği açıklandı. İhlallere ilişkin ihbarların Elektronik Medya Kurulu (SEM) Başkanı Georgi Lozanov tarafından verildiği anlaşıldı.

Seçim gününde propaganda yasağının ilk defa ihlalinde 2 binden 5 bin leva arasında, ihlalin tekrarında ise 5 binden 15 bin leva arasında değişen para cezası kesiliyor. Bu demektir ki Siderov'a 20 bin levaya kadar, parti televizyonuna ise 5 bin levaya kadar para cezası kesilebilir.

Birinci ihbarın Siderov'un seçim gününde gösteri şeklinde referandum pusulasını yırtmaktan başka Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'e uygunsuz çağrılarda bulunduğuna dair yapıldığı belli oldu. Bu nedenle MSK'ın kararının gerekçesinde Siderov'un sadece seçim gününde propaganda yasağını ihlal etmekle kalmayıp, iyi ahlak kurallarını da çiğnediği belirtiliyor.

SEM tarafından yapılan son ihbar seçim gününde Alfa TV'de propaganda içeren yayınlardan dolayıdır. 12.00-15.00 saatleri arasında yayınlanan bir programda sunucular ve konuklarının izleyicilere birçok kez Ataka partisini desteklemeleri, ulusal referandumda red oyu kullanmaları ve GERB'i desteklememeleri çağrısını yaparak propaganda yaptıkları ortaya çıktı.

Şimdi MSK tarafından ihlallerden dolayı ceza kesildikten sonra Valinin, Siderov'un kanunları çiğnediği için ödemesi gerektiği cezanın miktarını belirlemesi gerekir.

Ataka lideri, MSK tarafından kesilen cezalara üç günlük süre içinde Yüksek İdare Mahkemesi'nde itiraz etme hakkına sahip.


DİĞER HABERLER