Irkçı saldırıya Brüksel'den tepkiler yükseliyorCuma, 27 Mayıs 2011

Irkçı saldırıya Brüksel'den tepkiler yükseliyorBulgaristan'ın başkenti Sofya'da geçtiğimiz Cuma günü ırkçı ATAKA partisi yandaşlarının şehirdeki tek cami olan Banyabaşı Camii'nde Müslümanlara saldırmasına tepkiler devam ediyor. Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, ATAKA partisinin yasaklanmasını isterken, AP Bulgaristan Milletvekili Metin Kazak ülkesinde yaşanan çirkin saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Belçika Diyanet Vakfı ise yayımladığı bir bildiri ile menfur saldırıyı sert bir dille kınadı.
Geçtiğimiz hafta Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da ırkçılar Cuma namazı kılan Müslümanlara saldırmış ve çıkan olaylarda 10 kişi yaralanmıştı. Yaklaşan seçim öncesi provokasyon kokan çirkin olayda ülkenin en büyük dördüncü siyasi partisi olan ırkçı ve Müslüman düşmanı söylemleriyle dikkat çeken ATAKA partisi yandaşlarının bugün Cuma namazında benzer şekilde olay çıkartmasından endişe ediliyor.
Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, önceki gün yayımladığı basın bildirisiyle olayı şiddetle kınadığını ve uygar toplumlarda aşırılıkları körükleyenlerin yeri olmadığını vurguladı. AP'nin Türk asıllı Bulgaristan Milletvekili Metin Kazak ise yaşananları 'çok kaygı verici' olarak değerlendirdi. Cihan Haber Ajansı'na konuşan Metin Kazak "Yaşananlar çok acı vericidir. Sadece Bulgaristan'da değil tüm Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de sert tepkilere neden oldu. Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt tarafından da çok sert bir dille kınandı. Irkçı ve nefreti körükleyen olayların Avrupa Birliği'nde yerinin olmadığını vurguladı. Bulgar yetkililerden ırkçı parti ATAKA'nın yasaklamalarını talep etti. Aşırılık yanlısı ve ırkçı düşüncenin uygar bir toplumda yerinin olmadığını ifade etti. Bence de AB üyesi olan Bulgaristan insan haklarına saygı göstermek zorunda. Bu tür provokatif eylemlerin demokratik bir ülkede yeri yoktur. AB'nin temelinde farklılarla beraber yaşama prensibi hakimdir.'' dedi.
BULGAR MAKAMLAR IRKÇILARA TOLERANS GÖSTERİYOR
Avrupa'da artan sağ eğilim ve beraberinde gelen yabancı düşmanlığının artışı konusunda değerlendirmelerde bulunan AP Üyesi Metin Kazak "Bunlar maalesef istenmeyen gelişmeler. Avrupa ile birlikte dünya zor bir ekonomik krizden geçiyor. Zor ekonomik koşullarda ilk göze batan azınlıklar oluyor. Böyle zamanlarda yabancı düşmanlığı içeren sözlere daha sık rastlanılıyor. Böyle davranışlara sıfır tolerans gösterilmeli.'' şeklinde konuştu.
Müslümanlara saldırı olayını sadece yaklaşan seçimlere bağlamanın doğru olmadığını düşünen Milletvekili Kazak, Bulgar makamların gereken tedbirleri almadığı görüşünde. Kazak "Böyle provokasyonlara hâlâ tolerans gösteriliyor. Bu da bizim için çok üzücü bir durum. Umarız bu olayın üstü örtülmez ve gerekli hukuki takibat yapılır.'' dedi. Metin Kazak, Bulgar yetkililerin ırkçı parti yandaşlarına 'hoşgörülü' davranmasını, ATAKA Partisi'nin hükümeti dışarıdan desteklemesine bağlıyor.
BELÇİKA DİYANET VAKFI MENFUR SALDIRIYI KINADI
Öte yandan Belçika Diyanet Vakfı da menfur saldırı olayını kınadıklarını yayınladıkları bir basın bildirisi ile kamuoyuna duyurdu. Belçika Diyanet Vakfı Başkanı Prof. Halife Keskin imzasıyla yayınlanan bildiride şu görüşlere yer verildi: "Bulgaristan'daki ırkçı tutumu ile bilinen Ataka Partisi taraftarlarının 20 Mayıs 2011 tarihinde Sofya Banyabaşı Camiinde Cuma namazı kılan cemaate yönelik gerçekleştirilen saldırıyı esefle kınıyoruz.
İnsanın en temel hak ve özgürlükleri arasında yer alan ibadet özgürlüğüne yönelik gerçekleştirilen bu menfur saldırının faillerinin süratle yakalanarak gerekli cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz.
Bu tarz saldırıların bir daha yaşanmaması için Bulgar makamlarının gerekli tedbirleri süratle alması, Bulgaristan'ın uymak zorunda olduğu uluslararası hukuk ilkeleri ve insani değerler açısından bir gerekliliktir.
Bu gelişmelerin AB üyesi olan bir ülkede meydana gelmesi özellikle dikkat çekicidir. Bununla beraber, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Pirvanov ile Başbakan Borisov'un olayın hemen ardından yapmış oldukları açıklamaları doğru yönde atılmış adımlar olarak karşılıyoruz. Bu açıklamaları gerekli tedbirlerin süratle alınacağının bir güvencesi olarak görmek istiyoruz."


DİĞER HABERLER