İrlanda'nın Sofya Büyükelçisi Forbes, Müh. Hasan Azis'in misafiri olduÇarşamba, 17 Nisan 2019

İrlanda'nın Sofya Büyükelçisi Forbes, Müh. Hasan Azis'in misafiri olduİrlanda'nın Sofya Büyükelçisi Michael Forbes bugün Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in misafiri oldu. Forbes, bölgenin ekonomik gelişimi, yatırım fırsatları, ilçede gerçekleştirilen büyük projeler, turizm potansiyeli, tarihi yerler hakkında bilgi almak için Kırcaali'ye geldiğini söyledi.

Müh. Azis, son yıllarda Avrupa Birliği (AB) fonlarından ve ulusal bütçeden sağlanan kaynaklarla inşa edilen Üreticiler Pazarı, Arda Nehri üzerindeki Su Aynası kanalı, şehrin merkez kısmındaki yeni park, Kırcaali'nin Entegre Su Döngüsü ve Su Arıtma Tesisi gibi büyük projeleri anlattı. Büyükelçi, Antik ve Orta Çağ kenti Perperikon'un restorasyonu, konservasyonu ve sergilenmesine yönelik "Perperikon-Geçmiş ve Gelecek" adlı projesine ilgi gösterdi. Belediye Başkanı, "Perperikon'da Ziyaretçi Merkezi inşaat edilecek, Ziyaretçi Merkezi önümüzdeki günlerde başkentte daha sonra Kırcaali'de sergilenecek olan maketle tanıtılacak" dedi. Müh. Azis, Forbes'e yeni istihdam yaratılmasına yol açan son yıllarda şehirde gerçekleştirilen yatırım projelerinin yanı sıra belediyenin yeni yabancı yatırım çekmeye yönelik çabalarını anlattı. Belediye Başkanı, üst düzey diplomata AB fonlarından sağlanan kaynaklarla hazırlanan Organize Sanayi Bölgesi projesi ve ilçeye yatırım koşulları hakkında bilgi verdi.

Müh. Azis, Kırcaali'nin farklı etnik ve dini aidiyete sahip sakinlerinin asırlar boyunca bir arada barış içinde yaşamasından dolayı hoşgörü başkenti olarak adlandırıldığını ve Belediye Başkanı olarak resmi kurum temsilcileri olarak gördüğü farklı dini cemaatlerin temsilcileriyle iyi bir diyalog yürüttüğünü vurguladı.

Büyükelçi, belediyenin gençlere yönelik politikasına, onların bölgede kalmasına yönelik girişimlere ilgi gösterdi.

Görüşmenin sonunda Forbes ve Müh. Azis, karşılıklı olarak hediyeleştiler.

Büyükelçi, ziyaret programı kapsamında Bölge Tarih Müzesi'ni, Stanka Dimitrova Sanat Galerisi'ndeki ikon sergisini ve Perperikon Arkeolojik Kompleksi'ni de ziyaret edecek.


DİĞER HABERLER