İş Ajansı Müdürü Rositsa Steliyanova: "350 kişinin işsiz kalmasına karşı plan hazır"Perşembe, 31 Mart 2011

İş Ajansı Müdürü Rositsa Steliyanova: Kırcaali İl Yönetiminde Kurşun Çinko Fabrikasından işten çıkarılacak 350 kişinin işsiz kalmaması için kurulan Kriz Merkezi dün ikinci kez gerçekleştirdiği oturuma İş Ajansının müdürü Rositsa Steliyanova ve Ulusal Uzlaşma ve Tahkim Enstitüsü Müdürü Vladimir Boyadjiev katıldılar. Steliyanova, "İşverenler, sendikacılar, devlet ve yerel idari temsilcileri tarafından çok güzel bir diyalog kuruldu. Onların hepsi el ele verip, plan kurdular. Amaç, beklenilen yoğun işten çıkarma olursa, zarar görenlere karşı maksimum hızlı önlem alınsın ki, alternatif iş bulunsun" diye belirtti. O, hala işçilerin eline işten çıkarma emri sunulmayıp, sadece İş bulma Bürosuna bildiri verildiğini söyledi. Bunu göz önünde bulundurarak, "Hala işçilerin yoğun olarak işten çıkarılması olmayabilir" diye ümitli olduğunu ifade etti.
Geçici iş bulma planında ilk önce işsizlerin 7 gün süre içinde büroya kaydolup, tazminat alma hakkını kullanmaları öngörülüyor. İşsizlerden meslek eğitim yeterlilik derecesi eksik olanlar, çeşitli öğretim kurslarına yönlendirilecekler. "İnsan Kaynakları Geliştirme" Yürütme Programının finanse ettiği "Gelişme" programının tüm 350 kişiye iş yeri sağlama imkanı olduğu açıklandı. Fakat bunun gerçekleşmesi için işverenlerin önceden dilekçe sunmuş olmaları gerekiyor. "Gorubso" ve "Teklas" şirketlerinin gereken eğitim derecesine sahip bu işçilerden bir kısmının yaz veya sonbahar mevsiminde işe kabul edecekleri bildirildi.
İş Ajansı Müdürü, İşleri Teşvik Etme Ulusal Kuruluna "Yeni İmkan" programınca ek mali araç sağlaması için öneride bulunacağını dile getirdi. Buna göre, 6 sy içinde işsiz kalanlar öğretim ve iş görecekler. Bu gibi birçok küçük programlar üzere işsizlerin İş Ajansının yerel şubesinde bilgi alacakları anlaşıldı.
Dünkü oturumda, Ulusal Uzlaşma ve Tahkim Enstitüsü ve Üçlü İşbirliği İl Kurulu arasında ortaya çıkan problemin çözümüyle ilgili anlaşma imzalandığı açıklandı.


DİĞER HABERLER