İş Müfettişliğinin müdahalesiyle 242 000 leva işçi ücretleri ödendiPerşembe, 28 Haziran 2012

İş Müfettişliğinin müdahalesiyle 242 000 leva işçi ücretleri ödendi  Kırcaali İş Müfettişliği Müdürü Müh. Kostadin Stratiev dün basına Kırcaali bölgesinde periyodik bir şekilde işçi ücretlerini geciktiren 10 şirketin olduğunu söyledi. Fakat OZK'dan farklı olarak, bu şirketlerin sahiplerinin 3-4 ay gecikmeyle de olsa, işçilere ücretlerini ödedikleri kaydedildi. Düzeni bozuk olan şirketlerin başlıca Krumovgrad, Kırcaali ve Momçilgrad kentlerinde oldukları anlaşıldı. Bu şirketlerin tekstil ve inşaat sektörüne ilişkin faaliyet gerçekleştiriyor. İş müfettişlerin müdahalesi sonucunda bu şirketler işçilerine toplam 242 000 leva tutarında aylık ücret ödemiştir.

Haziran ayı başından beri Kırcaali İlinde saptanan idarî ihlaller için 48 kuruluşa ceza makbuzu kesilmiştir. 37 makbuzun iş sözleşmesi olmaksızın işçi çalıştırılması için olduğu ortaya çıktı. Sağlık ve güvenli iş koşulları istemlerine uyulmadığı için ise başka 11 ceza makbuzu kesildiği anlaşıldı.

Stratiev, her ay Kurşun ve Çinko Fabrikasını denetlediklerini, fakat hiçbir etki yapmadığını açıkladı. Geçen ay fabrika yönetimine iki ceza makbuzu kesilmiş. Stratiev, "Biri Nisan ayında işçilere ödenmeyen ücretler içindi. Bundan dolayı 10 gün sürede aylık ücretlerinin ödenmesi talimatı verildi, fakat yerine getirilmeyince ikinci bir ceza makbuzu kesildi" dedi.

Bunun her ay tekrarlandığı anlaşıldı. İş Müfettişliği tarafından OZK işvereni aleyhine verilecek ceza kararının her makbuz için 10-15 bin leva miktarında para cezası olması öngörülmektedir.

İş Müfettişliğinden işverenlere üretim döngüsünü gerçekleştirmekte yüksek yaz derecelerini göz önünde bulundurmalarını ve personelin işinin kolaylaştırılması için belli başlı önlemler almaları hatırlatıldı.


DİĞER HABERLER