İsrailli turistlere yönelik terör saldırısı tatbikatla tekrar canlandırıldıCuma, 26 Nisan 2013

İsrailli turistlere yönelik terör saldırısı tatbikatla tekrar canlandırıldıBulgaristan'da geçen yıl İsrailli turistlere yönelik terör saldırısı, soruşturma kapsamında düzenlenen tatbikatla tekrar canlandırıldı.

Ülkenin güneybatısında İhtiman şehri yakınlarında bir poligonda iki otobüs kontrollü bir şekilde patlatılırken, tatbikatta terör saldırısında yerleştirilen bomba tiplerinin kullanıldığı bildirildi.

Güvenlik uzmanları, patlamanın verdiği hasarları tespit etmek üzere otobüslerin içine ve çevresine o gün bulunan kişilerin kuklalarının yerleştirdiğini aktardı.

Bombalı saldırı tatbikatını savcı, güvenlik yetkilileri ve basın mensuplarının yanı sıra ABD'nin Sofya Büyükelçiliği'nde görevli uzmanlar takip etti.

Tatbikatı yöneten Ulusal Soruşturma Servisi (NSLS) Müdürü Boyko Naydenov, denemenin yüzde 99 oranında başarılı olduğunu açıkladı.

Bulgaristan'ın Burgaz kenti havaalanında 18 Temmuz 2012'de düzenlenen terör saldırısında 5 İsrailli turist, otobüs şoförü olan 1 Bulgar vatandaşı ve bombayı taşıyan terörist hayatını kaybetmişti.


DİĞER HABERLER