İstanbul'dan gelen ilk yolcu uçağı, Filibe’de törenle karşılandıPazartesi, 20 Şubat 2023

İstanbul'dan gelen ilk yolcu uçağı, Filibe’de törenle karşılandı

İstanbul'dan gelen ilk düzenli yolcu uçuşu, Filibe Havalimanı'nda görkemli bir törenle karşılandı. Pegasus Havayolları’na ait uçak 18 Şubat saat 16:00'dan dakikalar sonra indi. Bununla Filibe Havalimanı ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki uçuşlar da resmen başladı.

Etkinliğin konukları arasında Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Nikolay Naydenov'un yanı sıra Bulgaristan'ın Türkiye Büyükelçisi Angel Çolakov, Filibe Büyükşehir Belediye Başkanı Zdravko Dimitrov, T.C. Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, TBMM Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Çepelare (Çepelli) Belediye Başkanı Boran Haciev, Rodopi Belediye Başkanı Pavel Mihaylov'un yanı sıra havayolu şirketi temsilcileri, yerel yönetim ve Türkiye'den yetkililer yer aldılar.

Kuruluşundan bu yana şimdiye kadar hizmet verilen en yüksek yolcu sayısı olan 230 000 ile Filibe  Havalimanı tarihinin en güçlü yılı olan 2022'nin tamamlanmasının ardından şirket yönetimi ayrıca Filibe Havalimanı ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı arasında bağlantı kurmak için uçak seferleri başlatmak üzere büyük ölçekli bir projeyi hayata geçirmeyi başardı.

Filibe Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Doyçin Angelov, törende yaptığı konuşmada, “Bu uçak seferlerinin başlatılması, yalnızca belediye başkanları Zdravko Dimitrov, Pavel Mihaylov ve Boran Haciev'in yer aldığı Filibe Havalimanı Geliştirme Fonu Yönetim Kurulu ile iş birliği içerisinde gerçekleşir” diye kaydetti. Angelov, düzenli uçuşların Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesine yardımcı olacağını da söyledi.

Plovdiv Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Krasimir Peşev, “Şirketin yönetimi, aralarında havayolu şirketi ARKIA'nın Mart 2023'te başlatacağı ve bölge ile İsrail arasında bağlantı kuracak güçlü bir charter uçuş programı da dahil olmak üzere başka projeler üzerinde de çalışıyor. Yılsonuna kadar ana öncelik, Filibe Havalimanı'ndan Wizz Air ve Ryan Air'in mevcut uçuş noktalarının sayısını artırmaktır” diye belirtti.

Törende bir konuşma yapan Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, “Bizim için bu zor zamanda Türkiye'ye yardım ekipleri gönderen ilk ülke olduğu için Bulgaristan'a teşekkür ediyorum. Bu, ülkemizin tarihinde yaşanan en büyük depremdi” dedi.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Nikolay Naydenov, depremde hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı dileyerek, ülkemizin her zaman komşusunun yanında olacağını belirtti.

İstanbul ile Filibe arası gidiş-dönüş uçuşlar, 1990 yılında kurulan ve aralarında Filibe Havalimanı'na uçuşun gerçekleştirileceği Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da bulunduğu Türkiye'de birkaç hava üssü bulunan Türk düşük maliyetli havayolu şirketi olan Pegasus Airlines tarafından gerçekleştirilecek. Havayolu şirketi şu anda ek mal ve kargo taşımacılığı seçenekleriyle Türkiye'nin önde gelen özel hava taşıyıcısıdır. Şirket, son 20 yılda güvenlik ve emniyet önlemlerinin artırılmasına, profesyonel personelin eğitimine ve dijital çağda müşterileriyle iletişim kurmak için akıllı modern çözümlere yatırım yapmaktan vazgeçmedi. Şirket, sahip olduğu hava filosu ile dünya çapında 120 destinasyona bağlantı sağlamaktadır.

Düzenlenen ilk uçuşla depremzedeler için içinde çadır, yatak takımları, hijyenik ürünler, bebek bezleri ve giysiler bulunan yardım malzemeleri de Türkiye’ye iletildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER