İzmir Avrasya Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ‘nden ATAKA saldırısını kınamaCumartesi, 21 Mayıs 2011

İzmir  Avrasya Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ‘nden ATAKA saldırısını kınamaYirmi birinci asırda dünya kamuoyu gözü önünde demokrasiden söz eden bir Avrupa ülkesi olan Bulgaristan başkenti Sofya ( BANYA BAŞI) camiine ırkçı ATAKA partisinin aşırı milliyetçilerinin saldırısını şiddetle lanetliyoruz ve bu olaya göz yumarak zemin hazırlayan Bulgaristan hükümet yetkililerini kınıyoruz. Bizler o doğduğumuz toprakları terk ettiğimizden bu güne, bizlere karşı yapılan her şeye rağmen iki ülke arasında dostluk köprülerini kurmaya ve bu köprülerin giderek daha da pekişmesinde üstün gayretler sarf ederken, bir grup kendini bilmez serserinin bu dostluk köprülerini yıkmaya çalışmaları ve yaptıklarından son derece rahatsız olduğumuzu belirtiyor ve bu çirkin saldırıyı yapan suçluların cezasının bir an evvel verilmesini talep ediyoruz.
Bulgaristan'da uzun yıllar Müslümanların baş müftülük krizi yaşandı ve sonunda bu kriz Bulgaristan Müslümanların lehine sonuçlandı, yani hak yerini buldu uzun zaman hukuk savaşından sonra. Kanaatimce bu yapılan saldırı bu zaferin hazmedilememeyişidir. Bir insanın aklının kesmediği bir yerde fiziksel gücünü ortaya sergiler işte bu da böyle bir şey.
Bizler o topraklarda yıllardır vardık varız ve var olacağız asırlardır orada farklı dil din kültür mensupları bir arada yaşamışız . Bir ülke de yaşayan farklı etnik toplulukların dilini dinini kültürünü hazmedemeyen devletler medeniyetten söz etmeleri söz konusu olamaz. Namaz kılmanın kime ne zararı olabilir ki, bu güne kadar kimseye olmadıysa o beyni küçük saldırganlara da zararı olamazdı.
Geçmişte Bulgaristan'da büyük yangınlar oldu, yani insan yangını amma sadece yananlar zarar görmedi yakanlar da zarar gördü. Söylediğim gibi asırlardır bizler orada yaşamışız ve bir aile gibi her şeyimizi paylaşmışız velev ki farklı kültürlere sahip olsak ta. Öyleyse bir ailede çıkan bir kavgada kazanan taraf olabilir mi? Ey Bulgaristan hükümeti yetkilileri, alevleri sönmüş artık üstü küllenmiş korları estirdiğiniz rüzgarla tekrar çıkartmaya çalışmayın kazanan yine olmayacak. Bu yapılanlar bizleri ürkütmüyor ve korkutmuyor ancak bizleri daha da güçlendiriyor.
Bu olaylara zemin hazırlayan hükümet yetkililerini KINIYORUZ, yapanları ise şiddetle LANETLİYORUZ.


Mehmet SERBEST
İzmir Avrasya Türkleri Derneği
BAŞKANI
21.05.2011


DİĞER HABERLER