İZMİR'DE 6. BALKAN FOLKLOR FESTİVALİ BAŞLADIPerşembe, 23 Aralık 2010

İZMİR'DE 6. BALKAN FOLKLOR FESTİVALİ BAŞLADIAtatürk tarafından İstanbul'daki Beylerbeyi Sarayı'nda 1935 ve 1936 yıllarında başlatılan ancak bir daha yapılamayan Balkanlılar Halk Oyunları Festivali'nin altıncısı, İzmir'de renkli görüntüler eşliğinde başladı. 28 Aralık 2010 Salı günü sona erecek festivale 10 ülke katılıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu'nun da katkılarıyla düzenlenen festivale bu yıl Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Slovenya ve Yunanistan katılıyor. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bosna-Hersek Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja, İzmir Fahri Konsolosu Kemal Baysak, misafir heyetlerin diplomatları, Büyükşehir Belediye ve İl Genel meclisleri üyeleriyle diğer vatandaşlar katıldı. Törende bir gösteri yapan Gaziemir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Zeybek Grubu büyük alkış aldı. Daha sonra misafir ülke heyetleri, Konak Meydanı'na yürüyerek halk danslarından örnekler sundu.
Bulgaristan'ı temsilen Festivale katılan Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği folklor ekibi ve Mestanlı Zeybekler grubu Konak meydanını tıklım tıklım dolduran İzmirliler tarafından alkış yağmuruna tutuldular.
Öte yandan Pazartesi akşamı TRT AVAZ televizyonunda yayınlanan Bizim Sesimiz programında Kırcaali ve Mestanlı ekipleri canlı yayında Sunucu Nurhayat Günal'a konuk olacaklar.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER