JELYU JELEV: TÜRKİYE, AB'YE HAZIRCuma, 09 Ekim 2009

JELYU JELEV: TÜRKİYE, AB'YE HAZIR12. Uluslararası Balkan Politika Kulübü Konferansı için İstanbul'da yapılıyor. Bulgaristan'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Balkan Politika Kulübü Kurucu Başkanı Jelyu Jelev, konferans öncesi düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin AB'ye hazır olduğunu belirtti.

Balkan Politika Kulübü'nün düzenlediği 12'nci Uluslararası Balkan Politika Kulübü Konferansı İstanbul Conrad Otel'de 9-10 Ekim tarihlerinde gerçekleşiyor. Konferansta, Balkan ülkelerinden 40'ın üstünde eski ve yeni Cumhurbaşkanı, başbakan, akademisyen ve fikir önderlerinin katılımında Türkiye'nin AB üyeliği konusu ele alınıyor.
Konferanstan önce düzenlediği basın toplantısında konuşan Bulgaristan'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Balkan Politika Kulübü kurucu Başkanı Jelyu Jelev, Türkiye-AB ilişkilerinin tartışılacağı konferansın, Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermek amacıyla düzenlendiğini belirtti. Kurumsal ve işlevsel demokrasi geleneğiyle ekonomik gücün AB üyeliği için ön koşul olduğunu belirten Jelev, Türkiye'nin genç nüfusu, Asya ve Avrupa arasında köprü niteliğindeki coğrafi konumu, Arap ve Müslüman ülkelerle ilişkileri ve iyi ekonomik performansı ile AB üyeliğini hak ettiğini kaydetti. Jelyu Jelev, Türkiye'nin yarım asırdır NATO, OECD, BAB, AGİT gibi kurumlar kanalıyla Avrupa'ya entegre olduğunu vurguladı.
AB'nin geleceğinin Türkiye'nin üyeliği ile güçleneceğini belirten Jelyu Jelev, üyelik için herhangi bir tarih veremeyeceğini; ancak Türkiye'nin AB üyeliği için hazır olduğunu kaydetti. Avrupa Birliği'nin uluslararası arenada ekonomik bir dev, siyasi bir cüce olarak görüldüğünü söyleyen Jelev, AB'nin dış politika alanında tek bir ses olamadığı ve genişlemeye devam etmediği sürece güçsüz konumda kalacağını ifade etti


DİĞER HABERLER