Jinzifovo köyü sakinleri, yakacak odun sorunundan dolayı protestoya hazırlanıyorCuma, 29 Ocak 2016

Jinzifovo köyü sakinleri, yakacak odun sorunundan dolayı protestoya hazırlanıyorKırcaali'nin Jinzifovo (Yelciler) köyü muhtarı Samir Süleyman, "Jinzifovo köyü sakinleri protesto eylemlerine hazırlanıyor, çünkü bir kereste firması onlara sipariş verdikleri yakacak odunları teslim etmedi" diye bildirdi. Muhtarın ifadelerine göre bu sorun köydeki tüm 358 haneyi ilgilendiriyor.

Köy muhtarı, "Önceki muhtar firmayla anlaşma yapıp 358 metreküp meşe yakacak odun siparişi vermiş. Köy sakinleri 65'er leva para toplamışlar" dedi. Anlaşmaya göre yakacak odunların sonbahar sonunda ve kış başında köye teslim edilmesi gerektiğini belirtti. Muhtar, en son 5 Ocak'ta odunların teslim edileceğine dair firma tarafından kanaat getirilmesine rağmen köye bir kamyon odun bile ulaştırılmadığını kaydetti. Samir Süleyman, köy sakinlerinin yakacak odun elde etmek için ormanlardan kaçak ağaç kesmelerini engellemekte zorlandığını paylaştı.

Kırcaali Devlet Orman Bölge İşletme Müdürü Nikolay Yançev, "Söz konusu firma yakacak odunları hazırlamış ve onlar depoda bulunuyorlar. Tedarik sıkıntısı yaşandığından haberdarım, fakat biz bundan sorumlu değiliz. Nakliyat konusunda biz değil, muhtarlar firmalarla anlaşma yapıyorlar" dedi.

Buna rağmen Yançev, yıl başından beri firma sahibini meseleye çözüm bulmak için birçok kez telefondan aradığını, ama onun aramalara cevap vermediğini paylaştı. Yançev, bu firmanın Devlet Orman Bölge İşletme Müdürlüğüne borcu olmadığını söyledi.

Kırcaali İlçesinde daha üç köyde yakacak odun sorunu yaşandığı açıklandı. Rani List (Işıklar), Visoka Polyana (Yaylacık) ve Çilik (Çelikler) sakinlerine sipariş verdikleri yakacak odunların ancak bir kısmının teslim edildiği anlaşıldı.


DİĞER HABERLER