Kaçak odun kesimine ilişkin kontrol faaliyetleri yoğunlaştırıldıPerşembe, 26 Eylül 2019

Kaçak odun kesimine ilişkin kontrol faaliyetleri yoğunlaştırıldıBulgaristan Orman İcra Ajansından yapılan açıklamada kurumun ormanlardan yoğun olarak yakacak odun tedarik edilen dönemden dolayı kontrolü güçlendireceği bildirildi. Satın alınan tüm yakacak odunlarda orman kontrol işareti ve bir taşıma bileti bulunmalıdır.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Kaçak odun kesimine ilişkin kontrol faaliyetleri, ormanlardan yoğun olarak yakacak odun tedarik edilen döneme girilmesi ve yeni ısıtma sezonunun yaklaşması nedeniyle daha yoğun bir şekilde devam ediyor.

Kereste hasat yerleri, taşınan kerestenin kökenini, miktarını ve yasallığını, ulaşım araçları ve ormanlarda faaliyet gösteren bireyleri ve ayrıca kereste işlenen ve saklanan depoları kontrol eden orman muhafaza memurları tarafından günlük kontrol yapılmaktadır" denildi.

Geçen hafta çok sayıda sürpriz denetim yapıldı. Orman bölge müdürlükleri, devlet orman işletmeleri ve orman çiftliklerinde görevliler tarafından 7693 denetim çalışması gerçekleştirildi. 477 kereste deposu, 1664 ağaç kesim sahası ve geçici depolar, 3316 taşıma aracı ve avcı ve balıkçılar dahil 2236 kişi denetlendi.

Denetimler sırasında 157 metreküp yakacak oduna, 4 at arabasına, 9 motorlu taşıta ve 5 motorlu testereye el konuldu. Orman Kanunu kapsamında 71 ihlal tespit tutanağı ve 203 idari yaptırım karar tutanağı hazırlandı.


DİĞER HABERLER