Kahraman çocuklar, herkese iyilik dersi verdilerPerşembe, 30 Mart 2017

Kahraman çocuklar, herkese iyilik dersi verdiler 29 Mart Çarşamba günü Kırcaali Petko Slaveykov Lisesi bünyesindeki ilkokula giden 5 öğrenci, şehrin Vızrojdensti (Köşdere) semtinde bulunan bir pastahane yanında bayana ait bir portmone buldular. Hüseyin, Sezgin, Mert, Nikolay ve Viktor bir an bile başka bir şey yapmayı düşünmeden portmonenin sahibini bulmaya karar aldılar.

Portmonede 150 avro, 20 leva, kimlik kartı ve başka belgeler bulunuyordu. Çocuklar, ilk karşılaştıkları kadına en yakın polis karakolunun nerede bulunduğunu sordular ve anında oraya yollandılar. Polisler, portmonesini kaybeden bayanı aradılar ve bayan karakola gelip portmonesini aldı.

Slaveykov Lisesi'nde bu çocuklara kahramanlar diyorlar, ama onlar kendilerini hiç de kahraman olarak görmüyorlar. Aralarındaki bazı çocuklar böyle durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiğinin ailelerinde konuşulduğunu, bazıları ise böyle bir konunun ailelerinde konuşulmadığını, ancak böyle yetiştirildiklerini, böyle terbiye gördüklerini ve başka türlü bir davranışı düşünemediklerini söylediler.

Çocuklar, öğretmenlerinin de onlara böyle yardımlaşmayı ve iyilik yapmayı öğrettiklerini ifade ettiler. Örneğin, onların sınıf öğretmenleri ve ikinci öğretmenleri Darina Jelyazkova ve Plamenka Radeva, öğrencilerinin 8 Mart-Dünya Kadınlar Günü'nde kendilerine demet çiçek almak için ayırdıkları paraları bir araya toplayıp, ihtiyaç sahibi birine bağışlamalarını teşvik ediyorlar.

Doğu Rodoplarda en büyük okulda çalışan öğretmenler bugün şu dilekte bulundular: "Bulgaristan'ın var olmaya devam etmesi için böyle çocukların sayıları artsın!"

Portmonesini kaybeden bayan, onu kendisine teslim eden bu beş çocuğa ikramda bulundu, okul müdürü Milko Bagdasarov ise onları onurlu davranışları için ödüllendirecek. Okul arkadaşları gene örneklik insan olarak bu beş çocuğun resimlerine yer verilen bir köşe oluşturacaklar.


DİĞER HABERLER