Kapatılan Türk tiyatroları, Kültür Merkezi olarak yeniden faaliyete geçecekÇarşamba, 29 Ocak 2014

Kapatılan Türk tiyatroları, Kültür Merkezi olarak yeniden faaliyete geçecekRazgrad şehrinde Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Tatyana Burudjieva, Resmi Gazete'de yayınlanacak hükümet kararnamesiyle 2010 yılında kapatılan iki tiyatronun yeniden hizmete açılacağı, başka iki şehirde var olan kültür kurumlarınınsa birleştirileceğini bildirdi.

Reformun Razgrad Anton Straşimirov Drama Tiyatrosu ve Prof. Dimitır Nenov Razgrad Filharmonisi'ni kapsadığı açıklandı. Tiyatro bünyesinde faaliyet yürüten Nazım Hikmet Sahnesi'nde 4 yıl önce kapatılan Türk Tiyatrosu'nun solist, dansçı ve müzisyenleri yer alıyor.

Grupla ilgili yapılan giderlerden dolayı tiyatro yönetimi devlet bütçesinden bilet başına daha yüksek maliyet ödenmesini talep ediyordu. Belediye bütçesinden sağlanan finansmanların birden düşürülünce filharmoni kapatılma eşiğine geldi, müzisyenler asgari ücretle çalışmaya başladılar ve birçoğu da işini terketti.

Yeni kararnameye göre iki kurum, bir yönetmen ve ayrı gruplar için üç yöneticinin görevde bulunacağı Kültür Merkezi'ne dönüştürülecek. Devlet bütçesinden satılan her bilet başına 40 leva ödenecek, kültür kurumları belediyenin bakımını yapacağı aynı binalarda faaliyetine devam edecek, 100-120 kişinin aylık maaşları ise devlet bütçesinden ödenecek.

Buna benzer bir reformun Kırcaali'de de yapılacağı açıklandı. Bu reform, şubat ayının başında Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Bu kararnameyle Silistre ve Smolyan (Paşmaklı) şehirlerinde kapatılan tiyatrolar yeniden faaliyete açılacak. 2010 yılında Silistre Tiyatrosu kukla tiyatrsuna dönüştürüldü, Smolyan Tiyatrosu ise Plovdiv (Filibe) Tiyatrosu ile birleştirildi. Bu iki tiyatronun tekrar drama tiyatrosu olarak faaliyetine devam edecekler.
Kırcaali Haber


DİĞER HABERLER